Meglepetéssel készül a Városgondozás a karácsonyi fényeknél
Az éles látást hajlamosak az emberek teljesen természetesnek venni egészen addig, amíg valóban jól látnak. Az éles látás azonban sajnos nem tart örökké, hisz az egyik leggyakoribb szembetegség - a szürkehályog - előbb vagy utóbb a legtöbb ember látását "tönkreteszi". De hogy mit is jelent ez pontosan, és hogy hogyan oldható meg a probléma, a cikkből kiderül!
Mi az a szürkehályog?
A szürkehályog alapvetően a szemlencse elhomályosodását jelenti. Normális esetben a szemlencse tiszta és átlátszó, így lehetővé teszi a fény akadálytalan átjutását, ezzel hozzájárulva, hogy éles kép alakuljon ki a retinán (ha nincs egyéb látásproblémánk). Azonban amikor a szemlencse anyaga elkezd homályossá válni és beszürkülni, akkor ezzel párhuzamosan a fény szembe jutását is egyre nagyobb mértékben kezdi akadályozni.
Hogyan befolyásolja a látást a szürkehályog?
A szürkehályog korai szakaszában általában csak enyhe változásokat észlel az ember, és nem is feltétlen ismeri fel, hogy a hályog okozza a bajt. A szürkehályog leggyakoribb korai tünetei az alábbiak.
Homályos látás - ez olyan érzés, mintha egy koszos ablakon vagy egy vízfüggönyön néznénk keresztül. A nevét is erről a jelenségről kapta a szürkehályog, vagy orvosi nevén cataracta, amely görögül vízesést jelent.
Fényérzékenység - emiatt rendkívül zavaróvá válik az erős fény (a természetes és a mesterséges fény egyaránt).
Fénykörök a fényforrások körül - ezt főleg este, a lámpák körül figyelhetjük meg, és nagyjából olyan, mintha egy plusz, elmosódó fényfolt venné körül a lámpát.
A színek fakulása - nem feltétlen tűnik fel egyből, de a szürkehályog miatt szépen, lassan elkezd fakóbbá, színvesztetté válni a látott kép, mintha egy régi, kopottas fotót nézegetnénk.
Gyakori szemüvegcserék - akinek gyakran kell erősebb dioptriájú szemüvegre váltania, annak érdemes szürkehályogra gyanakodnia, mert a gyors ütemű látásromlás is gyakori tünete ennek a szembetegségnek.
Ahogy a szürkehályog súlyosbodik, úgy a mindennapi tevékenységek is egyre nagyobb kihívást jelentenek. Problémát okozhat például az olvasás, a vezetés, a tv-nézés, az okostelefonozás, sőt akár egyensúlyproblémák is felléphetnek, hisz a szürkehályoggal küzdők egyre rosszabbul érzékelik az őket körülvevő világot. A súlyos szürkehályog pedig még komolyabb tüneteket is okozhat (ilyen például a kettőslátás), és kezeletlenül akár teljes látásvesztéshez is vezethet.
Hogyan kezelhető a szürkehályog?
A jó hír az, hogy a szürkehályog kezelhető, így az éles látás is visszanyerhető. Manapság a szürkehályog kezelés az egyik leggyakrabban végzett műtéti eljárás. Aki esetleg attól fél, hogy nem biztonságos a szürkehályog műtét, az keresse fel a Focus Medicalt, hisz a nagy múltú, margitszigeti klinikán a legkorszerűbb technológiákat alkalmazzák, orvosaik pedig tapasztaltak, elismertek és - nem utolsó sorban - kedvesek.
Az eljárás során egy ultrahangos eszköz segítségével távolítják el a homályos lencsét, majd azt egy új, tiszta műlencsével helyettesítik. A műtét nagyon rövid ideig tart (mindössze hozzávetőleg 20 percig) és fájdalommentes, így annak sem kell félnie, aki izgulós vagy alacsony a fájdalomküszöbe.
Szóval aki felismerte, hogy feltehetően szürkehályog nehezíti az életét, az jelentkezzen be bátran egy alkalmassági vizsgálatra a Focus Medicalhoz, ahol visszaadhatják az éles látás élményét!
(Szponzorált tartalom)