Csőtörés a Felsővárosban - VIDEÓ és FOTÓK
Végre kiderült, hogyan és milyen mértékben szándékozik kárpótolni a saját intézkedése, vagyis az iparűzési adó mértékének megfelezése miatt bajba került önkormányzatokat a kormány. Ugyanakkor a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet csak a 25 ezer fősnél kisebb településekre vonatkozik (az ezeknél nagyobb, zömmel megyei jogú városok esetében már egyedi kormánydöntés szerint ítélik oda a kompenzációt, amit több politikai szereplő is egyszerű zsarolásnak, sőt, egyenesen kivégzésnek tart).
A mostani kormányhatározat viszont pontosan részletezi a kisebb települések kompenzációjának menetét és mértékét. Eszerint
"A huszonötezer főnél nem nagyobb lakosságszámú települési önkormányzat a koronavírus-világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges egyes intézkedésekről szóló 639/2020. (XII. 22.) Korm. rendelet rendelkezései szerinti, a 2021. évben kieső iparűzési adóbevételének összegével megegyező összegben a központi költségvetésből támogatásra jogosult"
Természetesen a támogatás mértékéről is rendelkezik, külön kedveskedve a hivatali bikkfanyelv szerelmeseinek és az önkormányzatok gazdasági osztályainak:
"A támogatás összege a Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése szerinti vagy az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 69. §-a szerinti – kizárólag a Korm. rendelet 1. §-ára tekintettel benyújtott kérelem alapján megállapított – adóelőleg-csökkentés összege, növelve a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 39/B. § (3) bekezdése szerinti iparűzési adóalap-megállapítást választó adózó adóalapjának a 2021. január 1-jén hatályos önkormányzati adórendeletben megállapított adómérték és az 1%-os adómérték különbözetének a szorzatával."
Ennél lényegesen egyszerűbb információ, hogy a támogatást két egyenlő részletben fizeti ki az állam, legkésőbb júniusban és októberben. Mint ismert, a kormány még decemberben döntött úgy, hogy a kis- és középvállalkozások iparűzési adójának felét elengedi. Ezzel persze nem sokat segített a cégeknek (főleg a bajban lévőknek, amelyeknek árbevétele bezuhant a válság miatt, ezt az adót pedig árbevétel alapján fizetik), annál nagyobb lyukat ütött az önkormányzatok költségvetésén.
Már ekkor tudható volt, hogy a 25 ezer főnél kisebb településeket automatikusan kompenzálják, az ennél nagyobb települések ugyanakkor egyedi elbírálás alá esnek. Mivel a 23 megyei jogú városból 10-nek nem kormánypárti vezetése van, ezért már akkor sejthető volt, hogy az "egyedi döntések" valamiért pont a fideszes vezetésű önkormányzatoknak fognak kedvezni.
Így is lett: tavaly december 24-én Békéscsaba (ahol független a polgármester, de a Fidesz nyíltan támogatja), Debrecen, Győr, Kaposvár, Kecskemét, Nyíregyháza, Sopron, Székesfehérvár, Szolnok, Veszprém, Zalaegerszeg egyaránt 1,38 milliárd forintos állami támogatást kapott önkormányzati feladatok ellátására, működési költségekre. Hozzá kell tenni azonban, hogy a szintén fideszes vezetésű Nagykanizsa és Szekszárd viszont nem kapott ilyen állami támogatást.
via ugytudjuk.hu