Barokk Futóparádé Egerben
Békéscsaba, Debrecen, Győr, Kaposvár, Kecskemét, Nyíregyháza, Sopron, Székesfehérvár, Szolnok, Veszprém, Zalaegerszeg egyaránt 1,38 milliárd forintos állami támogatást kapott önkormányzati feladatok ellátására - vette észre a Magyar Közlöny december 24-i számában a 24.hu. Az említett városokban (Békéscsaba kivételével) az a közös, hogy mindannyian a Fidesz-KDNP színeiben megválasztott polgármester vezetése alatt állnak. Békéscsabán viszont a független Szarvas Péter polgármestert nyíltan támogatja a kormánypárt, még ellenjelöltet sem indítottak ellene a 2019-es önkormányzati választáson.
Az említett városok önkormányzati feladatok ellátásra kapták a fejenkét 1,38 milliárd forintot, vagyis a támogatást arra költik, amire akarják. Ráadásul a kormányhatározat meg sem indokolta, miért éppen ezek a városok kapnak pénzt, és olyan, ellenzéki vagy független vezetésű nagy- és kisvárosok, mint Pécs, Salgótarján, Szeged, vagy éppen Eger, miért maradtak hoppon. Így a politikai szándék meglehetősen világos: bár szinte minden önkormányzatot földhöz vágott a koronavírus okozta gazdasági válság (iparűzési és egyéb helyi adóbevételek csökkenése), valamint a kormányzati megszorítás (gépjárműadó elvonása, parkolási díjak felfüggesztése stb.), az Orbán-kormány mégis csak a Fidesz-vezette önkormányzatokat találta méltónak arra, hogy adóforintokból kisegítse őket.
Ráadásul nemrég jelentették be, hogy 2021-től megfelezik az önkormányzatoknak fizetendő iparűzési adó mértékét, ami milliárdos kiesést jelent a településeknek, Egernek például 1,3-1,5 milliárdos veszteséget okozhat egy év alatt. Vagyis például a fideszes Kecskemétnek nyújtott egyszeri támogatás ezt pótolná, ha városunk is kapott volna most ekkora összeget. Orbán Viktor miniszterelnök az IPA-kiesése miatt állami kompenzációt ígért ugyan jövőre a településeknek, azonban a kormányrendelet értelmében a 25 ezer fősnél nagyobb települések esetében "egyedi" elbírálás alapján ítélik meg a támogatás mértékét. Ám a december 24-i határozat értelmében erős a gyanú, hogy az egyediséget a Fideszhez való viszony határozza majd meg a polgármesterek esetében.
Üröm az örömben, hogy ugyanezen határozat alapján Eger 600 millió forintot kap az egri vár fejlesztésére, azonban ez célzott támogatás, így másra nem költhető az összeg. A határozat másik pontja viszont csalódásra ad okot: egy 2018. októberében kiadott kormányrendelet alapján megkezdődött Eger "intermodális csomópontjának" előkészítése, amely a tervek szerint a város és a környező települések számára kínálna választási lehetőséget a személyszállítási közlekedési eszközök között (távolsági és helyi buszközlekedés, vasúti kötöttpályás személyszállítás, személygépkocsi és kerékpár).
A határozat szerint az előkészítés határidejét idén 2020. december 31.-ről 2021. december 31-.re halasztották, míg a kész tervek bemutatásának határidejét, miniszteri előterjesztés keretében 2021. január 30.-ról 2022. május 15.-re tolták el.