Skip to main content
2025. április 20., Vasárnap, Tivadar névnap

2019. nov. 30. Szombat, 01:00 | Egri Ügyek | Mindenki ügye

Ugye nem követi el ezeket a hibákat amikor komposztál?

Tizenhárom jó tanács a jó minőségű, otthoni komposzt elkészítéséhez.

1. Szervetlen és biológiailag nem lebomló anyagok

A szervetlen és a biológiailag nem lebomló anyagok, mint például a műanyag, az üveg, az alumínium fólia és a fém soha ne kerüljenek a komposzthalomra, mivel soha nem fognak lebomlani. A vegyszerekkel kezelt faanyagok is ide tartoznak.
 

2. Felületkezelt vagy fényes papír

Ne próbálkozzunk magazinok, katalógusok, régi névjegykártyák, fényes csomagolópapírok, illetve általában csillogó felületű papír komposztálásával. A bennük lévő vegyszerek és toxikus anyagok később károsíthatják a növényeinket. Bekerülhet azonban a komposztba a sima újságpapír, valamint olyan füzetlapok, amelyeken nincs vagy kevés a tinta.
 

3. Beteg, fertőzött növények

Az olyan növényi maradványok, amely beteg vagy kerti kártevők által fertőzött növényről származnak, ne kerüljenek a komposztba.
 

4. Sütőipari termékek

Az olyan termékek, mint például a torta és a sütemények, vonzzák a különböző kártevőket, rovarokat és egyéb állatokat. Kis mennyiségben kenyérszeleteket, tésztát rakhatunk a komposztba, fontos azonban, hogy a komposzthalomba olyan mélyen forgassuk bele, amennyire csak tudjuk. Ezzel elkerülhetjük a komposztáló környékén nemkívánatos látogatókat.
 

5. Ürülék, húsevő állatok trágyája

A növényevő állatok - például a csirke, a kecske, a tehén, a ló és a nyúl - trágyája előnyös a növények számára. Ezzel szemben a kutyák, macskák és más ragadozó életmódot folytató állatok ürüléke, de az emberi ürülék sem hordható a komposztba. Ennek legfőbb oka, hogy ezek a salakanyagok olyan kórokozókat és parazitákat rejthetnek, amelyek különböző fertőző betegségeket terjeszthetnek, és igen veszélyesek az emberre nézve.
 

6. Étolaj

Számos ok miatt nem tanácsos étolajat önteni a komposztba. Az olaj mindenekelőtt lelassíthatja a komposztálási folyamatot. Emellett a szaga felkeltheti a rovarok és más állatok figyelmét. Az étolaj megváltoztathatja továbbá a komposzt ideális nedvességtartalmát is.
 

7. Húskészítmények

A maradék húst és állati zsiradékot ne hordjuk a komposzthalomba. Nagyon lassan bomlanak le, miközben kegyetlen bűzt árasztanak. Ez pedig garantáltan vonzani fogja a különböző rágcsálókat, kóbor állatokat. Ha ez sem lenne elég, a halmot körbe fogják döngeni a különböző kellemetlen repülő rovarok, és a kukacok is gyorsan megtelepszenek a bűzös hulladékon.

8. Tejtermékek

A tejtermékek, mint pédául a tej, a sajt, a vaj szintén nem a komposztba valók, kivéve persze, ha vendégül szeretnénk látni a különböző kártevőket és rágcsálókat.
 

9. Személyes higiéniai termékek

A tamponok, egészségügyi betétek, pelenkák, használt papírzsebkendők, illetve az emberi vérrel szennyezett egyéb higiéniai termékek komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek, éppen ezért el kell kerülnünk a komposztba kerülésüket.
 

10. Fűrészpor

Alkalmazhatunk némi fűrészport a komposztban található felesleges nedvesség felszívására. Ha azonban a fűrészpor kezelt fából származik, határozottan nem javasoljuk a felhasználását. Ha mégis bekerül a komposztba, csakis kis mennyiségben és vékony rétegekben ajánlott.
 

11. Gyomnövények

A gyomnövényekkel nem árt óvatosnak lennünk. Előfordulhat, hogy lebomlás helyett gyökeret eresztenek a komposztban és újabb kis sarjak bukkannak fel itt is, ott is a halmon. Az is megtörténhet, hogy a túlélő magvaik újra kikerülnek a kertbe, amikor a kész komposztot beledolgozzuk a talajba.
 

12. Paradicsom

A paradicsom komposztálásával alapvetően nincsen semmi probléma. A paradicsomszemek komposztálását azonban próbáljuk meg elkerülni, ha nem szeretnénk a következő évben, a komposzt felhasználása után azzal szembesülni, hogy a kert legmeglepőbb helyein mindenütt helyes kis paradicsompalánták köszöntgetnek nekünk vissza.
 

13. Növényvédő és gyomirtó szerekkel kezelt növények

Növényvédő vagy gyomirtó szerekkel kezelt kerti növényeket, fűnyesedéket soha ne hordjunk a komposztba!

forrás: hobbikert.hu

Te követed már az Egri Ügyeket a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!

 

Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!