2024. április 18., Andrea Lima

Mindenki ügye

#történelmi emlékhelyek

Öt új helyszínnel bővült a magyar történelmi emlékhelyek listája

Fehér Buda/ugytudjuk.hu 2022.07.29. 19:30

Várak, csataterek is bekerültek.

 

Öt új helyszínnel bővült a történelmi emlékhelyek listája:

történelmi emlékhely lett a Budapest 5. kerületében található egykori Landerer-nyomda, az Isaszegi csatatér, a Siklósi vár, a Szabolcsi földvár és templom, valamint a Tápióbicskei csatatér

– olvasható a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében. Mint írják, a bővüléssel Magyarországon jelenleg hatvan történelmi emlékhely van, melyeknek szakmai ernyőszervezete a Nemzeti Örökség Intézete.

 

A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság javaslatára, a kormány döntése alapján most három olyan helyszín is történelmi emlékhely lett, amely az 1848-as forradalomhoz és az azt követő szabadságharchoz kötődik: a Landerer-nyomda, ahol a forradalom követeléseit megfogalmazó 12 pontot és a Nemzeti dalt nyomtatták, valamint a szabadságharc legfényesebb diadalainak emlékét őrző isaszegi és tápióbicskei csatatér. Történelmi emlékhely lett ezek mellett a Szent Lászlóhoz köthető zsinat helyszíneként a Szabolcsi földvár és templom, valamint a magyar történelem viharos századainak szemtanúja, a Tenkes kapitánya című televíziós kalandsorozat forgatásának helyszínéül szolgáló Siklósi vár is – emlékeztet a közlemény.

siklósi vár-mti-sóki-tamás
A Siklósi vár (Fotó: Sóki Tamás / MTI)

Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a bővítés kapcsán elmondta, hogy kiemelten fontosnak tartja, hogy történelmünk jeles helyszínei minél kitüntetettebb figyelmet kapjanak, és beépüljenek a köztudatba nemcsak mint helyszínek, de mint magyarságunk és nemzeti identitásunk fontos építőkövei is. "A Nemzeti Örökség Intézete kiemelt figyelmet fordít a nemzeti és történelmi emlékhelyek népszerűsítésére és megismertetésére, ezért számos fórumot biztosít a különböző helyszíneknek a tudásmegosztásra és a fenntartók tapasztalatainak átadására" – tette hozzá a NÖRI vezetője.

 

Mint rámutatott, a formálódó Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program elsődleges helyszínei lesznek a nemzeti és történelmi emlékhelyek, így a középiskolásoknak élményszerű, tapasztalaton alapuló ismeretszerzéssel tudják átadni történelmünk jelentős eseményeit és azok mára gyakorolt hatásait. A közlemény felidézi, hogy történelmi emlékhely a kulturális örökség védelméről szóló törvény értelmében olyan, a nemzet vagy valamely velünk élő nemzetiség történelmében meghatározó jelentőséggel bíró helyszín, amelyet a kormány rendelettel történelmi emlékhellyé nyilvánít.

 

(Via ugytudjuk.hu)

 

 

Az indexfotón a Szabolcsi földvár (Kép forrása: Facebook)

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egri ügyek csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló