Itt olvashatja az Eger Advent 2024-es programját
Nyitrai Zsolt kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízottal, Eger és környékének fideszes országgyűlési képviselőjével közölt interjút a Figyelő, az MTI pedig szemlézte a beszélgetést, amelyben a kormány választás elé időzített jóléti intézkedéseiről volt szó.
A kormánypárti politikus elmondta:
mintegy ezer milliárd forint a szaldója a tizenharmadik havi nyugdíj visszaadásának, a szülők személyi jövedelem adó (szja) visszatérítésének és a rendőrök, katonák fegyverpénzének.
Nyitrai a miniszterelnököt visszhangozva kijelentette, hogy a kormány most visszaadta a nyugdíjasoknak a tizenharmadik havi nyugdíjat, amit annak idején "a baloldal elvett" az érintettektől. (Az interjúban arról nem volt szó, hogy egyébként ezt a tizenharmadik havi nyugdíjat 2003-ban, az MSZP-SZDSZ-kormányzás idején vezették be – a Fidesz viszont nem szavazta meg, ráadásul a frakciójukból többen, köztük Orbán Viktor a szavazáson sem voltak jelen –, aztán a 2008-as világgazdasági válság nyomán szüntették meg.)
Az Orbán-kormány Nyitrai szerint megőrizte, sőt tíz százalékkal meg is növelte a nyugdíjak vásárlóértékét. A politikus azt is felidézte, hogy négy alkalommal fizettek nyugdíjprémiumot. Kiemelte, a februárban folyósított tizenharmadik havi nyugdíjat mintegy 2,5 millióan kapták meg, amire a kormány több mint 200 milliárd forintot fordított.
A miniszterelnöki megbízott ismertetése szerint csaknem kétmillió munkavállaló jogosult a családoknak járó támogatásra, ez 610 milliárd forintot jelent.
A rendőrök, katonák számára biztosított hathavi fegyverpénzt több mint hetvenezren kapták meg, mintegy 200 milliárd forintot jelent.
Nyitrai azt mondta, arra törekszenek, hogy minden olyan juttatás, amelyet az egyes társadalmi csoportok megkaptak, az meg is maradjon – ami ugyanakkor azt sugallja, egyelőre nem biztosak abban, hogy mindez tartható.
A Gyurcsány-Bajnai kormány politikájának kritizálása sem maradt el, míg az Orbán-kormány intézkedéseit méltatta Nyitrai. Említette a rezsidíjak befagyasztását, valamit olyan újabb intézkedéseket, mint a kamatstopot, a benzinár- és az élelmiszerárstopot. Ezekkel szerinte mérsékelték az inflációt – amit egyébként az energiaárak berobbanása és a járvány okozta globális jelenségnek nevezett –, és segítséget nyújtottak a családoknak. (Közben ugyanakkor – mint arra a 444 cikke rámutat – a kormánynak ezek az intézkedései az érintett szektorokat megkárosítják, ennek mértékét azonban a költségvetési elvonásokkal ellentétben nem számolta ki Nyitrai.)