Skip to main content
2025. április 29., Kedd, Péter névnap

2025. márc. 20. Csütörtök, 08:14 | Csarnó Ákos | Mindenki ügye

Mától hosszabbak a nappalok az éjjeleknél: itt a napéjegyenlőség és a csillagászati tavasz!

2025 tavaszán több olyan változás is érkezik, amely hatással lesz mindennapi életünkre. Március 1-jén elkezdődött a meteorológiai tavasz, a csillagászati tavasz pedig a tavaszi napéjegyenlőséggel veszi kezdetét.

Mit jelent a tavaszi napéjegyenlőség?

A Föld Nap körüli keringése során évente kétszer – márciusban és szeptemberben – fordul elő, hogy a Nap az Egyenlítő felett delel, így a nappal és az éjszaka nagyjából azonos hosszúságúvá válik. Ez az északi féltekén a csillagászati tavasz kezdetét jelzi, amelytől kezdve a nappalok egyre hosszabbak lesznek egészen a nyári napfordulóig (június 20–21.), amikor az év leghosszabb nappalát élvezhetjük.

Mikor lesz a tavaszi napéjegyenlőség 2025-ben?

Idén március 20-án, csütörtökön, magyar idő szerint 10:01-kor következik be.

Hogyan hat ránk a tavaszi napéjegyenlőség?

A természet változása és a hosszabbodó nappalok befolyásolják biológiai ritmusunkat és közérzetünket. A megnövekedett fény hatására nő a szerotonin termelése, amely fokozza a jókedvet és az energikusságot. Ugyanakkor a melatonin – az alvást szabályozó hormon – szintje csökken, ami segíti a szervezet átállását az aktívabb életritmusra.
Az átállás azonban nem mindenkinél megy zökkenőmentesen: egyesek fáradtságot, levertséget, fejfájást vagy koncentrációs nehézségeket tapasztalhatnak, amíg a testük alkalmazkodik az új körülményekhez. A belső biológiai óra (cirkadián ritmus) átmenetileg felborulhat, ami álmatlansághoz vagy nyugtalan alváshoz vezethet.

Óraátállítás és nyári időszámítás

2025-ben Magyarországon március 30-án, vasárnap hajnalban 2:00 óráról 3:00 órára kell előreállítani az órákat, ami azt jelenti, hogy egy órával kevesebbet alszunk. Ez szintén befolyásolhatja a szervezetünket.

Bár az Európai Unió már 2018-ban javasolta az óraátállítás eltörlését, a tagállamok még nem hoztak egységes döntést. A februári Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentette, hogy ha megszületik az uniós döntés az óraátállítás eltörléséről, Magyarország a nyári időszámítás állandósítását támogatná. Jelenleg azonban nem várható változás ebben a kérdésben.

indexkép: Getty Images

Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!