Megérkezett az idei első hó
Bíró Márk neve legendássá vált az elmúlt napokban, hiszen ő az az országgyűlési képviselő, aki 2010 óta, immáron három cikluson át egyszer sem szólalt meg a parlamentben. A fideszes képviselő úgy vonul vissza, hogy 4 és fél millió forint végkielégítést kap a kormánytól – számolt be a hírről pár napja az RTL Híradó.
Teljesen téves gondolat, hogy az számít munkának, hogy egy képviselő a parlamentben hányszor szólalt fel. A munkát az elfogadott törvényjavaslatokban kell mérni
– nyilatkozott most némaságáról Bíró Márk a Telexnek, aki „saját elhatározásból” döntött úgy, hogy nem szólal meg a parlamentben.
Ám a képviselő az említett törvényjavaslatokból sem áll annyira jól,
hiszen 12 éves parlamenti működése alatt összesen mindössze tizennégy javaslat mellett van ott a neve, és a legtöbbnél Bíró csak egy képviselő a sok Fidesz–KDNP-s között.
2013-ban például több mint 200 képviselővel együtt nyújtott be módosítást az Alaptörvényhez, 2017-ben meg 130 társával együtt Áder Jánost ajánlotta államfőnek. Az utolsó négyéves ciklusában sem volt túlzottan aktív, az egyetlen javaslat, amelyhez 2018 óta a nevét adta, az újra egy államfőjelölt ajánlóíve volt: Novák Kataliné, az idén februárban.
Bíró a Telexnek kiemelte egy saját törvénymódosító javaslatát, mely után 2012-ben a parlament az ő indítványát szavazta meg. Ez a közlekedési szabályok módosításához vezetett és például harmincezerről tízezerre csökkentették a tilosban parkolók büntetését, de többel sújtották azt, aki a zebrán állt meg vagy mozgáskorlátozottaknak fenntartott helyre parkolt. Bíró a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának is a tagja, de az üléseken nem nagyon jelent meg, és 2018 óta tartott 65 ülés nagy részén Bíró csak úgy szerepel, hogy „helyettesítési megbízást adott” valaki másnak.
Erre a politikus úgy reagált, hogy nem mérőszámokkal kell itt foglalkozni, az igazi munkát nem bizottsági ülésekben mérik.
Politikai munkát végeztem, kint voltam a terepen. Az ott begyűjtött tapasztalataimat a régiómban dolgozó képviselőtársaim képviselték a parlamentben. Valószínűleg a Fidesz azért nyert most is, mert én is jól végeztem a munkámat
– mondta a képviselő.
A terepmunka azonban nem lakossági fórumokat jelentett - Bíró szerint ő ilyet nem tartott -, hanem inkább azt, hogy „valódi emberek között kell járni”, miközben ismerősökkel, polgármesterekkel, szervezetekkel dolgozott együtt. Bírónak azonban nincs se weboldala, se Facebook-oldala, ahol munkásságát lehetne követni, ahogy nyilvánosan elérhető emailcíme sincs és a megkereséseket inkább személyesen vagy kézzelfogható levélként várja a Képviselői Irodaházba, a Jászai Mari térre, mivel „nem digitális ember, még úgy sem, hogy korábban informatikus is volt.”
Bíró az ellenzéket nevezte meg az okként, amiatt nem szólal fel a parlamentben.
Nemzetjobbító szándékkal mentem a parlamentbe, én hittem ebben az egészben. Minden építő jellegű, hasznos vitában részt veszek, de a személyeskedésben nem. Az a fajta kultúra, amit az ellenzék meghonosított a parlamentáris demokráciában, jelen pillanatban a világ legalját képviseli. Én így tiltakozom az ellenzék magatartása ellen. Ha felszólaltam volna, csak hasonló stílusban tudtam volna, mint az ellenzék, úgy pedig nem akartam
– mondta Bíró, aki a mostani választások után nemcsak a parlamentből távozik, hanem a politizálást is abbahagyja.
Szerinte egy érzékenyebb lelkületű ember nehezen bírja azokat a „belső atrocitásokat és alpári stílust”, ami a Parlament falain belül zajlik. Ő maga döntötte el, hogy távozik a politikai életből, és a döntését „nálunk a középjobboldalon tiszteletben szokás tartani”.
Azt azonban nem árulta el, mit fog helyette csinálni, de azt azért nem zárja ki, hogy egyszer majd visszatér a színre, amikor „az ellenzék nem óvodásként, hanem ellenzék módjára fog viselkedni”.
Címlapfotó: MTI/Beliczay László