A kormány elrendelte a veszélyhelyzeti intézkedések meghosszabbítását

Az intézkedések a kormányzat szerint eddig is hozzájárultak a járvány elleni védekezés hatékonyságának növeléséhez és a gazdasági károk mérsékléséhez.
A koronavírus-járvány elleni hatékony védekezés érdekében a kormány az Országgyűléstől kapott felhatalmazása alapján elrendelte a március 11-én kihirdetett veszélyhelyzettel összefüggő rendkívüli intézkedések hatályának meghosszabbítását – olvashatjuk a Kormányzati Tájékoztatási Központ keddi közleményében.
Mint írják, a rendkívüli intézkedések hozzájárultak a járvány elleni védekezés hatékonyságának növeléséhez, a fertőzések és megbetegedésének számának csökkentéséhez, és a járvánnyal járó gazdasági károk mérsékléséhez, ezért a kormány veszélyhelyzet megszűnéséig meghosszabbítja azokat.
A kormány emiatt fenntartja az olyan családvédelmi intézkedéseket, mint a gyed, gyes, gyet ellátások meghosszabbítása. Ugyancsak meghosszabbítják a kórházparancsnokok megbízásáról szóló jogszabály hatályát és az eddig bejelentett gazdaságvédelmi intézkedéseket, mint például a hiteltörlesztések és végrehajtások felfüggesztését, a KATA-megfizetésének halasztását, az egyes szektorokban a járulékfizetési kötelezettséget.
Fotó: Kovács Tamás / MTI
Azt a rendelkezést is fenntartják, hogy a turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok esetében a nem lakás céljára szolgáló helyiségre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-ig nem lehet felmondással megszüntetni.
A fent felsorolt ágazatokban működő gazdasági egységekben 2020 március, április, május és június hónapokra a munkáltatók mentesülnek a munkabér utáni közterhek megfizetése alól, a munkavállalók munkabérét terhelő járulékok közül kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség áll fenn, azzal, hogy annak havi mértéke nem haladhatja meg az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét, a 7710 forintot.
Szintén marad az a rendelkezés, hogy a turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésére kötelezetteknek a 2020. március 1-jétől június 30-ig terjedő időszakra nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetniük.
Áder János már alá is írta a koronavírus-törvényt, ami szerinte nem ad korlátlan felhatalmazást