Megérkezett az idei első hó
A finn Fennovoima konzorcium hétfőn közölte, hogy felbontotta szerződését az orosz állami atomenergia-szolgáltatóval, a Roszatommal egy tervezett finnországi atomerőműre vonatkozóan.
A tervezett Hanhikivi-erőművet a Fennovoima finn-orosz konzorcium rendelte meg, amelyben a finn érdekelt felek, az Outokumpu, a Fortum és az SSAB kétharmaddal bír, a Rosatom leányvállalata, a RAOS Voima birtokolja a többit.
A Fennovoima azt közölte, hogy a RAOS Voima megbízhatatlan beszállítónak bizonyult, és a határidőket sem sikerült betartania.
Az atomerőmű jövője bizonytalan volt, mióta az Ukrajna elleni februári orosz támadás arra kényszerítette a finn kormányt, hogy újragondolja a projektet, amelynek végleges építési engedélyét 2022 végén adták volna meg. Mika Lintilä energetikai miniszter szerint ezután
a kormánynak „teljességgel lehetetlen lesz” engedélyeztetni a projektet.
A Fennovoima az a finn atomenergetikai vállalat, amelyet a finn vállalatok energiaszükségleteinek kielégítésére hoztak létre. A Hanhikivi 1 atomerőmű – ha valaha megépül – a tervek szerint Finnország villamosenergia-szükségletének körülbelül 10 százalékát állítaná elő, az ígéretek szerint megbízhatóan és károsanyag-kibocsátás nélkül.
Magyarországon ehhez képest nemrég Süli János a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter azt közölte, hogy a Roszatom egyértelművé tette: az orosz-magyar kormányközi hitelmegállapodás alapján teljes terjedelemben teljesíti szerződéses kötelezettségeit, beleértve a fejlesztés pénzellátását is.
(Ezt a cikket az Azonnali szállította.)