Eger karácsonyfája ismét kerestetik
Túlélhető-e a válság? Miben tud segíteni a kormány az önkormányzatoknak? Számít-e egy város politikai színezete a tárgyalásokon? Milyen rendkívüli intézkedéseket hoztak a polgármesterek? Ezeket a kérdéseket tette fel a mandiner.hu egy páros interjúban, amiben az egri polgármester mellet Debrecen polgármestere, Papp László is szerepelt. A legérdekesebb részeket szemlézzük, de ide kattintva a teljes interjú elolvasható.
A válság
A város közhangulatról kérdeztek az elején, hogy mennyire téma a válság Egerben. A polgármester vihar előtti csendet tapasztal.
„Nyilván mindenki érzékeli az élelmiszerárak és az egyéb alapkiadások növekedését, de az időjárás még kegyes hozzánk, így az energiaszámlák nem nőttek drasztikusan”
A megoldás
A kormány kiadáscsökkentő menedzsmenttervet vár el, így a lap arról is kérdezte Mirkóczkit, hogy miképpen áll ezzel a feladattal a város. Válaszában a polgármester sajnálatát fejezte ki, mert ő nem tudja, milyen békeidőben polgármesternek lenni, amikor a gazdaságot lehet erősíteni és az infrastruktúrát fejleszteni.
A pandémia, majd a háború és az energiaválság okán sajnos folyamatosan arra vagyunk kényszerítve, hogy improvizáljunk és újratervezzünk. A vizes létesítményeinkről mi is tárgyalunk a kormánnyal; csak a Bitskey Aladár uszoda működtetése 300-350 millió forint éves szinten. Van bennem félsz, hogy január 1-jétől nem tudjuk működtetni.
(Korábban írtunk arról, hogy az uszoda 6,35 millió forint támogatást kapott a kormánytól, közben más települések ennek az összegnek a többszörösét.)
Mirkóczki úgy folytatja, hogy ha a kormány jövőre eltekintene a szolidaritási adó megfizetésétől az már nagy segítség lenne. Idén 800 millió forint szolidaritási adót, 2023-ban pedig már 1,3 milliárdnyit kell fizetnie Egernek.
A kormány
„Ami pedig a felelősséget illeti, nyilván számos kritika érheti a kormányzat és a kormánypártok döntéseit, de ha valaki ezt a globális válságot bárhol Európában a kormányokra fogja, az a vicc kategóriájába tartozik" -jelentette ki a folytatásban Mirkóczki.
Szerinte egyetlen kormánynak sem célja romba dönteni az önkormányzati rendszert, mert akkor nem tudná ellátni azt a feladatrendszert, amit hirtelen megörökölne. Nyilvánvaló a polgármester szerint, hogy ha egy városvezetés felelőtlenül bánik a rá bízott vagyonnal, akkor valamilyen szintű fellépés szükséges.
Nemzeti konzultáció
Állítása szerint Mirkóczki parlamenti képviselőként sem támadt a nemzeti konzultációt. Szerinte a kérdéseket lehet kritizálni, de önmagában ostobaság azt állítani, hogy rossz dolog közéleti ügyekben megkérdezni a polgárokat. (A napokban Egerbe hozta a Momentum a kormány hazugságait bemutató plakátjait, amit a polgármester élesen kritizált.)
Az előd
Habis László a debrecenihez hasonló arányú többséggel vezette a várost, és sok eredményt ért el, amit sosem vitattam – jegyzi meg Mirkóczki.
A legerősebb kijelentése az interjú végén olvasható. Ha az elképzeléseim találkoznak az egriekéivel, akkor bármeddig vezetem a várost, viszont ha nem tapasztalok egyezést, nem várom meg a ciklus végét.