2024. április 20., Tivadar

Eger ügye

Most is erős az egri főiskola

Egri Ügyek 2019.11.30. 00:00

Az egyetemmé válásért eddig sokat tett az egri főiskola, a fideszes Nyitrai Zsolt ezeket az eredményeket teszi kockára az LMP képviselője szerint.

 

Az elmúlt héten dr. Nyitrai Zsolt a Fidesz országgyűlési képviselője sajtótájékoztató keretében arról beszélt, hogy előre haladott tárgyalásokat folytat az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért felelős államtitkárságával, az egri Eszterházy Károly Főiskola és a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola egyesüléséről, mert mint mondta: „jobb egy erős főiskola, mint egy gyenge lábakon álló egyetem”

 

Komlósi Csaba képviselő (LMP) alapvetően problémásnak tartja, ha megfelelő szakmai kompetenciák nélküli, helyi kijáró emberek nyilatkoznak ilyen, az adott intézmények és a térség szempontjából alapvető és hosszú távú kihatással bíró kérdésekről. Mindez azt jelzi, hogy a kormányzat nem rendelkezik átfogó, szakmailag megalapozott stratégiával a magyar felsőoktatást illetően, ezért aztán a döntéseket pillanatnyi politikai erőviszonyok határozzák meg. Példaként a korábbi gyöngyösi esetet hozta fel: a gyöngyösi főiskola annak idején azért maradhatott ki a nagy integrációs hullámból, mert a rektora éppen a szocialisták erős embere, Magda Sándor volt. Természetesen az, hogy akkor is így volt, az nem jelenti, hogy ez így van jól - tette hozzá.

 

Komlósi úgy véli, hogy Nyitrai indokolása a gyenge egyetemről nem más, mint egy hangzatos ostobaság.

A magyarországi felsőoktatási intézmények számos mutató alapján rangsorolhatók, az Eszterházy Károly Főiskola pedig ezen mutatók jó része szerint ma is „erős főiskola” - emelte ki Komlósi Csaba. Ez adhatott alapot azoknak a hosszú évek óta zajló törekvéseknek, hogy az intézmény egyetemmé váljon. Ennek érdekében szervezeti reformokat hajtottak végre (kari struktúra kialakítása) és új képzési szintek akkreditációjára is sor került (doktori iskola). Ezek következményeként az EKF volt, hogy teljesítette az egyetemi akkreditáció éppen aktuális feltételeit. Az egyetemi rang megszerzése a további fejlődés lehetőségét, garanciáit teremtené meg.

 

Amennyiben az egyetemmé válásról, mint távlati célról lemondana az intézmény, akkor a korábbi fejlesztések részben feleslegessé, értelmetlenné válnának és ezek felszámolásának következményeként a felsőoktatási intézmények rangsorában is visszacsúszna.

 

Az LMP képviselője így folytatta: Azt nem tudom, ez miért lenne jó Egernek, a megyének, de úgy tűnik, Nyitrai képviselő úr éppen ezen dolgozik. Úgy tűnik, mintha örömét lelné abban, hogy a jelenlegi rektor fejlesztési törekvéseit akadályozza. Úgy tűnik, mintha egy kicsinyes bosszúhadjáratot folytatna, mert nem sikerült saját emberét rektori székhez juttatni. Ha pedig tevékenysége és megnyilvánulásai összhangban állnak az minisztérium szándékaival, akkor álljon ki az illetékes szakállamtitkár és mondja ki végre egyértelműen és világosan, hogy nem támogatják az egri főiskola egyetemi törekvéseit.

 

Nyitrai úrnak pedig azt javaslom, hogy ha valóban tenni akar a magyar felsőoktatásért és benne a megyei intézményekért, akkor inkább azért lobbizzon az illetékes minisztériumokban, hogy az előző kormányzati ciklusban a felsőoktatásból kivont milliárdok (2010-es 180-190 milliárd forintról a kormányzati ciklus végére 120-130 milliárd forintra csökkent a felsőoktatásra fordított pénz) álljanak újra a főiskolák és egyetemek rendelkezésére, hogy legyen végre egy olyan hosszú távú és az ország tényleges érdekeit szolgáló felsőoktatási stratégia, ami kizárja azt, hogy ilyen módon, azaz a pillanatnyi politikai érdekviszonyok és lobbi erő alapján dőljön el intézmények sorsa.

 

 

Nyitrai és a Fidesz elképzeléseiről ide kattintva olvashatnak többet.

 

FRISSÍTÉS:

A Fidesz illetve Martonné Adler Ildikó hivatalos reakciója: a térségben legyen egy erős tudásközpont!

Az országos és a városi érdek megegyezik abban, hogy a térségben legyen egy erős tudásközpont. A gyöngyösi és az egri országgyűlési képviselők közös sajtótájékoztatója –  a fenntartóval folytatott tárgyalások után – is ezt az irányt mutatja – reagált Martonné Adler Ildikó oktatásért felelős alpolgármester az LMP sajtótájékoztatóján elhangzottakra. A kormánypárti képviselők abba az irányba dolgoznak hogy minél több fejlesztési forrás kerüljön a főiskolán keresztül a térségbe. Az alpolgármester szerint ennek lehet jó példája Eger városa és az Eszterházy Károly Főiskola közös pályázata, amellyel tudásparkot kívánnak létrehozni, ez szintén erősíti ezt a térséget. Örülnek annak, hogy hosszú évek hallgatása után tényleges közéleti témává vált, mind helyben, mind országosan az Eszterházy Károly Főiskola – áll a közleményben.

 

Szerkesztőségünk most már csak arra kíváncsi, hogy mi a baj az egyetemmel? Ez valahogy kimaradt a reakcióból.

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló