Kigyulladt a szarvaskői lovastábor
Az ország legtöbb megyeszékhelyén a 2020-as évben kedvező áron lehetett bérbe venni egy ingatlant. Ennek egyik legfőbb oka a koronavírus miatt bevezetett intézkedések, melynek hatására az egyetemisták hazaköltöztek, a munkavállalók pedig home office-ba kényszerültek.
Azonban idén a harmadik hullám végével a szigorítások megszűntek és újra megindult a kereslet a kiadó lakások iránt. Az ingatlennet.hu legfrissebb cikkéből pedig kiderül, hogy a hazai bérbe vehető ingatlanok piacán milyen mértékű volt a megnövekedett kereslet miatti az áremelkedés.
Budapesten az elmúlt néhány évben egyenes arányban növekedtek az eladásra kínált ingatlanok árai és a kivehető ingatlanok bérleti díjai is. Azonban a pandémia időszaka alatt hazánkban mindkét piac esetében a növekedést felváltotta a csökkenő tendencia. A vírus harmadik felvonásának a lecsengésével pedig újból megnőtt a kereslet az albérletek iránt, melynek következtében ismét áremelkedés következett be a bérleti díjakban.
A fővárosban bérbe vehető lakások árai 2020 nyarának végével a 3390 forintos átlag négyzetméterár idén tavaszra 3120 forintra csökkent. 2021 augusztusában pedig már átlagosan 3320 Ft/m2-es átlagáron lehetett egy budapesti lakást bérbe venni.
A járvány időszaka alatt csökkentek a kiadó lakások átlagos négyzetméter árai olyan népszerű vidéki egyetemi városokban is mint Szegeden, Debrecenben vagy Eger. Ezen nagyvárosokban, ahogy Budapesten is a nyár kezdetével emelkedő tendenciákról beszélhetünk. A legfrissebb 2021. augusztusi adatok szerint Szegeden 2190 Ft/m2, Debrecenben 2507 Ft/m2,
Egerben pedig 2013 Ft/m2 volt a lakások havi átlagos bérleti díja.
A tavalyi évhez képest átlagosan mintegy 15-18 százalékkal emelkedtek a lakások kínálati árai. A nagyobb jellegű kereslet leginkább az újépítésű lakások és vidéki családi házak iránt volt az elmúlt időszakban. Ezen ingatlantípusok népszerűségét pedig leginkább a családi otthonteremtési támogatás táplálja.
2020 első negyedévéhez képest az áremelkedés Budapest 2,1, vidéki nagyobb városokban 13,2 és a kisebb községekben pedig 24,3 százalékos volt. Az, hogy mi várható az elkövetkezendő néhány hónapban igen nehéz megjósolni a negyedik hullám előtt. Mindenesetre, amíg élénk a kereslet, addig biztosan nem várható csökkenés az eladásra kínált lakások áraiban.
(Via egrisztorik.hu)
Címlapfotó: MTI/Marjai János