2024. április 27., Zita

Eger ügye

Itt az újabb egri fideszes ingatlanbotrány: uniós pénzből vették meg a saját korábbi irodáikat

2019.11.30. 00:00

Olyan ingatlankeringő indult be a Széchenyi utcában az ingatlanvásárlásokra érkezett EU-s pénzekből, hogy ember legyen a talpán, aki tudja követni. Érdemes megnézni, hogyan okoskodott a fideszes önkormányzati képviselő és csapata. A bizniszbe beszállt a megyei kormánymegbízott is.

 

Országos téma lett a közelmúltban bemutatott egyik oknyomozásunk, amely során hivatalos adatokkal bizonyítottuk, hogy egri és Eger környéki fideszes képviselők, polgármesterek, alpolgármesterek érdekeltségei gyanúsan egy időben, ugyanazon európai uniós program forrásaiból, ugyanarra a célra (ingatlanvásárlásra) szereztek EU-s vissza nem térítendő támogatást és államilag támogatott hitelt. A pénz egy része a Heves Megyei Vállalkozás- és Területfejlesztési Alapítvány (HMTVA) közbenjárásával érkezett. Ez az az egri, köztulajdonban lévő alapítvány, amelynek kasszájából az utóbbi években eltűnt 1100 millió forint.

 

Cikkünkben bemutattuk, hogy mely fideszes politikusok hogyan jutottak hozzá a könnyen jött pénzhez. A felsorolásban ott voltak Csathó Csaba korábbi egri fideszes önkormányzati képviselő és cégtársa, Lombeczki Péter uniós támogatásai is, de ekkor még nem tudtuk, hogy mekkora ügyeskedés volt a háttérben. A portálunk által megszerzett hivatalos dokumentumok szerint egészen döbbenetes, mit műveltek azért, hogy mindenki a lehető legjobban járjon. Volt segítségük is, egy könnyen azonosítható üzlettárs és Pajtók Gábor megyei kormánymegbízott, a Heves Megyei Kormányhivatal vezetője, nem mellékesen egri Fidesz-alelnök is feltűnik.

 

Közel 20 millió uniós pénz ingatlanokra, plusz még az államilag támogatott hitelek

 

Ahhoz, hogy megértsük az okoskodás lényegét, fontos felidézni, hogyan jött Csathóékhoz a pénz és honnan, illetve mire. Csathó Csaba az előző ciklusig fideszes önkormányzati képviselője volt a városnak, Lombeczki Péter pedig egri üzletember, és egészen tavaly nyárig benne volt a Heves Megyei Vállalkozás- és Területfejlesztési Alapítvány (HMTVA) kuratóriumában.  Lombeczki Péter kapcsán nem elhanyagolható tényező, hogy Lombeczki Gábor fideszes önkormányzati képviselő az ő fia, aki pedig a HMTVA jelenlegi kuratóriumának a tagja.

 

Idősebb Lombeczkinak és Csathó Csabának van két közös vállalkozása, egyikben, a sPRINTER LÍZING Pénzügyi Szolgáltató Zrt.-ben ők a fő részvényesek. Ez a vállalkozás 2013-ban kapott 9,9 millió forint uniós támogatást a fentebbiekben már említett GOP-forrásból, amelyhez jött még ennyi támogatott hitel is – legalábbis a HMTVA nyilvántartása szerint –, ezekkel és egy kis önrésszel jött ki a 22,2 millió forintos beruházás, amely szintén egy ingatlanvásárlás. A cég a Széchenyi utcában vett egy tágas ingatlant.

 

Van egy másik közös cége is a két férfinak, a Sprinter STÚDIÓ Számítástechnikai és Oktatási Kft, amely a fentebb említettel szinte egy időben, ugyanabból a programból és szintén az alapítvány közbeiktatásával nyert szintén ingatlanvásárlásra, szintén a Széchenyi utcában. Itt 9,18 millió forint volt a vissza nem térítendő támogatás, ennyi a hitel és még ehhez kellett hozzátenni egy kis önrészt.

 

Ebben a történetben külön érdekes, hogy akkor, amikor a két tulajdonos cégei elnyerték a támogatásokat, mindketten nagyon közel voltak a „tűzhöz”. Csathó fideszes önkormányzati képviselő volt, Lombeczki Péter pedig a HMTVA kuratóriumában, tehát annak közvetlen vezetésében volt benne, és idejében láthatta, milyen pályázatokra érdemes lecsapni.

 

Csathó Csaba (balról a második) Habis László és a fideszes nagyágyúk között

 

 

Ingatlankeringő 1.0 – Szívesség és biznisz

 

Hogy az uniós támogatásból a lehető legtöbbet hozzák ki, egészen megdöbbentő okoskodásba kezdett Csathó Csaba és üzlettársa. Olyan ingatlankeringőt mutattak be, amikor megérezték a pénz szagát, hogy ember legyen a talpán, aki tudja követni, de megpróbáljuk bemutatni.

 

Három ingatlan cserélt gazdát uniós pénzből, mindhárom az egri Széchenyi István utca 58-as szám alatt található és mindhárom esetében nagyon hasonló ügyleteket lehet felfedezni.

 

Nagyon érdekes folyamat látható az sPRINTER LÍZING Pénzügyi Szolgáltató Zrt. által elnyert 9,99 millió forintnyi uniós támogatása és az ugyanennyi államilag támogatott hitele elköltésénél. A történéseket így lehet rekonstruálni:

 

– Csathó Csaba és Lombeczki Péter nevén volt egy 136 négyzetméteres iroda a már említett Széchenyi István utcai ingatlanban, itt működött már korábban is Csathóék vállalkozása;

 

– ezt az ingatlant 2012. október végén átíratták Csathó Csaba akkori fideszes önkormányzati képviselő két lányának a nevére;

 

– Csathóék sPRINTER LÍZING Pénzügyi Szolgáltató Zrt.-je december 17-én beadta a pályázatát a Gazdaságfejlesztési Operatív Program uniós forrásaira és az államilag támogatott hitelre, de előtte 5 nappal az ingatlan hirtelen átkerült a gyerekek nevéről az Optimum Ingatlan Kft.-hez;

 

– az Oprimum Ingatlan Kft. tulajdonosa Pajtók Gábor és felesége. Az a Pajtók Gábor, akit már ügyvédként akkor is otthonosan mozgott a legfelsőbb fideszes körökben, az egri Fidesz alelnöke, illetve jelenleg a Heves Megyei Kormányhivatal vezetője, kormánymegbízott;

 

– aztán 2013. február 21-én megítélték a pályázati pénzt Csathóék cégének, és ezt követően gyorsan vissza is vették Pajtókék cégétől az irodát. Tehát – legalábbis papíron – visszavásárolták azt az irodát, amit nem sokkal előtte még az üzlettársával ők birtokoltak.

 

Hogy mi volt ebben az üzlet, azt nem nehéz kiszimatolni, de a bizniszt az is színesíti, hogy Csathóék és Pajtókék rokonok, a család egyesült, amikor egy-egy gyermekük házasságot kötött egymással.

 

Ingatlankeringő 2.0 – Jó az alkalmazott a háznál

 

Aztán itt a másik, szintén a Széchenyi 58-ban található iroda, amelyre 9,18 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyertek Csathó Csabáék és ennyi támogatott hitelt még mellé. Pontosabban Csathóék másik cége, a Sprinter STÚDIÓ Számítástechnikai és Oktatási Kft. Az ingatlant az uniós pénzből attól a Mayer Tibortól vették meg, aki közvetlen munkatársuk, hiszen igazgatósági tag a fentebb említett Csathó-cégben, a szintén uniós pénzt nyert sPRINTER LÍZING Pénzügyi Szolgáltató Zrt.-ben.

 

Ingatlankeringő 3.0 – Hogy mindenki jól járjon

 

Nincs vége, ismét pontokba szedve folytatjuk, mert van egy harmadik iroda is a Széchenyi 58-ban, amelyet szintén uniós pénzből vett meg egy vállalkozás, méghozzá annak a Mayer Tibornak a cége, aki pedig – ahogy eggyel feljebb látható – Csathóéknak adott el ugyanott egy másik irodát. Ki tudja még követni? Pedig érdemes.

 

– Csathó Csaba és Lombeczki Péter ezt az irodát is átíratta 2012. október végén Csathó gyerekeinek a nevére;

 

– egy Tender-Team Pályázatíró, Tanácsadó és Szolgáltató Bt. nevű vállalkozás ezt követően beadta pályázatát a Gazdaságfejlesztési Operatív Program uniós forrásaira és az államilag támogatott hitelre

 

– februárban kiderült, hogy a cég nyert 9,9 millió forint vissza nem térítendő EU-s forrást, ugyanennyi államilag támogatott hitelt;

 

– majd a Tender-Team megvette Csathó gyerekeitől az ingatlant;

 

– micsoda véletlen, hogy a Tender-Team tulajdonosa éppen az a Mayer Tibor, akitől ugyanebben a házban, szintén a Gazdaságfejlesztési Operatív Program pályázatán nyert pénzből vettek meg egy irodát Csathóék.

 

Tényleg bonyolult ingatlankeringő ez, de a lényegre tökéletesen rávilágít, és egészen más fényben tünteti fel azokat a fideszes nyilatkozatokat, amelyek próbálták elhitetni az egriekkel, hogy ezek az uniós pénzek nem csak úgy landoltak náluk és nem okoskodtak ők semmit. Mint ahogy a füzesabonyi alpolgármester sem, akitől az anyósa frissen alapított és szintén EU-s pénzt nyert cége vette meg a családi házát. Erről EBBEN A CIKKÜNKBEN írtunk bővebben.

 

 

Gyűlnek a botrányos ügyek az egri Fidesz, Habis Lászlóék háza táján, csak a legfontosabbak a közelmúltból:

 

Egri és környékbeli fideszesek ingatlanbotránya: 

 

– egri és Eger környéki fideszes politikusok gyanúsan hasonló időben, ugyanabból az uniós finanszírozású programból jutottak ingatlanokhoz úgy, hogy kaptak vissza nem térítendő támogatást és támogatott hitelt is;

 

– Molnár Richárd füzesabonyi alpolgármestertől a saját anyósa (frissen alapított cégén keresztül) vette meg uniós pénzen a politikus házát úgy, hogy Molnár még ezután is a házban élt.

 

 

Eltűnt 1100 millió forint a fideszes alapítványtól:

 

– kiderítettük, hogy egy egri központú és fideszesek által irányított szervezet, a Heves Megyei Vállalkozás- és Területfejlesztési Alapítvány kasszájából eltűnt 1,1 milliárd forint. Erről és hogy milyen praktikákkal tüntették el a pénz egy részét EBBEN A CIKKÜNKBEN írtunk;

 

– felfedtünk egy vállalkozói kört, akik tulajdonképpen a semmire kaptak közpénzhitelt az alapítványtól: kamu telephelyek és projektek, bedőlt és a pénzt benyelő cégek, fideszes politikusok a háttérben: RÉSZLETEK ITT;

 

– külföldi, offshoregyanús céghez is küldtek 600 milliót, amelynek jelentős részét már a saját könyvvizsgálói jelentésük szerint is elbukták: erről ITT OLVASHAT részleteket;

 

– kiderítettük, hova és hogyan adott a szervezet 104 millió forintot a semmire, hiszen a kedvezményezett – ráadásul nem is Heves megyei, hanem dunántúli – cég már biztosan nem fogja visszafizetni a pénzt. De eléggé úgy fest, hogy soha nem is akarta. A MEGDÖBBENTŐ RÉSZLETEK IDE KATTINTVA olvashatók.

 

Az egri Fidesz alelnöke egy kiszivárgott hangfelvételen magyarázza, hogyan söpör el mindenkit a NER, aki nem hajlandó betagozódni a kormánypárt rendszerébe:

 

– nyilvánosságra került egy hangfelvétel Oroján Sándorról, aki megdöbbentő nyíltsággal beszél kollégáinak arról, mire is képesek, ha valaki a Fidesznek nem tetsző módon nyilvánul meg;

 

– rendőrségi feljelentés született az Oroján Sándor által elmondottak miatt;

 

– és mindezt lehetett még fokozni, nyilvánosságra hoztunk egy második hangfelvételt is, amelyen arról is beszélnek Orojánék, mivel is lehetne megkenni egy ellenzéki politikust azért, hogy az a háttérbe vonuljon.

 

Egri fideszes földjeit vásárolta fel az állam az épülő elkerülőhöz:

 

– az egri Fidesz azt szajkózta, az ellenzék akar nyerészkedni az Egert az M3-assal összekötő út építésén, erre kiderült, hogy pont Orosz Lászlóné önkormányzati képviselő és férje kapott közel 22 millió forintot az államtól.

 

Eger fideszes alpolgármestere 83 millió forintot kapott az önkormányzattól:

 

– ehhez négy évig kellett közbeszerzési tanácsokat adni. De nem csak az egri városházáról érkeztek közpénzek Turcsányi Dánielhez. Bővebben és hivatalos dokumentumokat IDE KATTINTVA olvashat az ügyről. 

 

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló