2024. május 2., Zsigmond

Eger ügye

#egerplusz #eger #emlékmű #holokauszt #botlatókövek

Botlatókövek elhelyezésével emlékeznek az Egerből elhurcolt zsidókra

Barna Benedek 2022.07.12. 14:54

Vasárnap, ünnepélyes megemlékezés keretében kerülnek a helyükre.

 

A deportáltak házai előtt elhelyezett botlatókövekkel emlékeznek az 1944-ben Egerből elhurcolt zsidókra – írta meg az egerhirek.hu.

 

Az emlékműként szolgáló botlatóköveket az év elején alakult Egri Zsidó Kulturális Egyesület (EZSIKE) és a német alkotójuk helyezi el a házaknál – tájékoztatott a szervezet elnöke, Radó István. A költségeket Eger önkormányzata átvállalta. (Egerből több mint 1600 zsidőt hurcoltak el 1944-ben, akiknek csak egy töredéke tért haza – a cikkből az nem derült ki, hogy pontosan hány áldozat neve kerülhet botlatókövekre.)

 

A megemlékezés július 17-én (vasárnap) 14 óra 30 perckor veszi kezdetét a Petőfi téren, a patak hídjánál, onnan mennek majd tovább a botlatókövek elhelyezésének konkrét helyszínére. Az Egri Zsidó Kulturális Egyesület ünnepséggel, verssel és közös énekléssel készül méltóvá tenni az eseményt.

 

Mik is azok a botlatókövek?

 

A kis emlékművek elnevezése (a német eredetiben "Stolperstein") nem a fizikai értelemben vett megbotlásra utal, hanem arra, amikor elakadunk egy gondolatnál, és nem tudunk továbblépni. Az ezeknek szentelt honlapon egy diákot idézve azt írják: az ember nem esik át a botlatóköveken, hanem a fejével és a szívével botlik beléjük.

botlatókő2
Fotó: Botlatókövek Magyarországon / Facebook (Képünk illusztráció)

1939 és 1945 között emberek milliói tűntek el Európa városaiból, falvaiból – legtöbbször anélkül, hogy bármi nyom maradt volna utánuk. A botlatókövek ezeket a hiányzó nyomokat teszik újra láthatóvá. Ugyanis Günter Demnig, a botlatókövek kitalálója és megalkotója azt vallja, hogy egy embert csak akkor felejtenek el végleg, ha nevét is elfelejtik – derül ki a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület oldalán található leírásból.

 

Demnig a művészi koncepciójának részeként az 1990-es évektől mindmáig maga szállítja a helyszínre és helyezi el a botletóköveket. A kölni művész kis betonkockára applikált réztáblába vési az elhurcoltak nevét, születésük, valamint meggyilkolásuk helyszínét és időpontját. Az így készült emlékkövet az áldozat utolsó – még szabad akaratából választott – lakhelyének bejárata előtt a járdába illeszti.

 

A Magyarországon elhelezett botlatóköveket térképen is számon tartják, ez ITT érhető el.

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egerben láttam, hallottam csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló