Megérkezett az idei első hó
Gyakorlatilag állandósult az albérletdrágulás, derül ki az Ingatlan.com legújabb elemzéséből. A bérleti díjak áprilisban havi összevetésben országos szinten 2 százalékkal nőttek, éves szinten pedig 19 százalékos a drágulás átlagosan.
Az országos adatokat nézve legutóbb 2020 decemberében volt példa havi szintű bérletidíj-csökkenésre. Azóta minden hónapban kisebb-nagyobb mértékű – 0,1-2,7 százalékos havi szintű albérletdrágulás látszott a KSH-ingatlan.com lakbérindexén, de jellemzően 1 százalék körüli volt az emelkedés. 2022-ben viszont már minden hónapban 2 százalék körüli emelkedés történt az előző hónaphoz képest, tehát trendszerűnek mondható a drágulás
– mondta Balogh László gazdasági szakértő, aki szerint áprilisban újabb rekord született.
Az országos albérletárak közel 56 százalékkal haladták meg a 2015-ös szintet.
A lap szerint a bérleti díjak emelkedésében több tényező is szerepet játszik. Ilyen az albérletpiac kiegyensúlyozatlansága, azaz a kínálat nem tart lépést a kereslettel, de megemlíthető a bizonytalan gazdasági környezet, a megugró infláció és a felfelé kapaszkodó lakáshitelkamatok, valamint az Ukrajnában zajló háború is.
A megyeszékhelyeket nézve kiderül, hogy Tatabánya és Székesfehérvár piaca a legdrágább. Ezekben a városokban 135-135 ezer forintért hirdetik a tulajdonosok a kiadó lakóingatlanokat, majd Veszprém jön utánuk 132 forintos összeggel.
Egerben idén 120 ezer forint a kiadó lakások átlagos havi bérleti díja, tavaly májusban ez az összeg még 90 ezer forint volt.
Az előző hónapban mindössze négy olyan megyeszékhely volt, ahol 100 ezer forint alatt maradtak a bérleti díjak: Kaposváron, Miskolcon, Szekszárdon és Békéscsabán 80-95 ezer forintért lehet kivenni egy lakóingatlant egy hónapra.