Megérkezett az idei első hó
Már beszámoltunk arról, hogy Egri propeller néven ál- és propagandahír figyelő indult Egerben. A kezdeményezésnek portálunk lett a médiapartnere, ami annyit jelent, hogy az Egri propeller Facebook-oldalon közölt bejegyzéseket változtatás nélkül átvehetjük.
Az Egri propeller eddig közölt egy 3 részes ismeretterjesztő cikksorozatot az álhírek természetéről, most pedig egyenként elemzik az egri hírportálokat (köztük majd minket is) és a TV Egert abból a szempontból, hogy mennyire független a működésük, és mennyire jellemző rájuk, hogy propaganda-, netán álhíreket közölnének. Arról, hogy melyik oldallal kezdjék, egy szavazást indítottak nemrég, és az Eger Hírek lett az első szerencsés, a portálról szóló elemzés ITT OLVASHATÓ, a TV Eger kivesézése pedig ITT érhető el.
Nos, sorra kerültünk mi is, és nem kegyelmezett az Egri propeller portálunknak sem. Mit is tehetnénk, megfogadjuk a tanácsokat, tudomásul vesszük az észrevételeket, szuper lenne, ha a Fidesz egri propagandaharsonái, az Eger Híreknél és a TV Egernél is így tennének. Az elemzés rólunk szóló részét változtatás nélkül közöljük, íme:
Szálka a szemben – Egri Ügyek, az ellenzék egyetlen egri felülete
Soron következő elemzésünk tárgya az Egri Ügyek nevű, több mint 5 éve működő portál, amelyet Csarnó Ákos, korábbi LMP-s önkormányzati képviselő és országgyűlési képviselőjelölt alapított. Csarnó neve az impresszumban mindig is ott szerepelt, így nem volt titok, ki működteti az oldalt, amely sokáig elég hullámzó intenzitással frissült, akadtak időszakok, amikor elég aktívnak mutatkozott az oldal, de akadtak olyanok is, amikor a napi 1-2 hír megjelentetésén kívül nem volt különösebb aktivitása. Ez a hektikusság akkor változott meg tartósabban, amikor az oldal kiadása tavaly átkerült az Azonnali Média Kft.-hez, amely cég Ungár Péter, LMP-s országgyűlési képviselő résztulajdonában áll.
A tulajdonosi felállás nagyjából úgy néz ki, hogy a kiadó, az Azonnali Média Kft. Ungár Péteren kívül Gerényi Gábor tulajdonában van, a cég ügyvezetője pedig Csarnó Ákos. Az Egri Ügyek tavaly nyáron így bekerült abba a lapcsaládba, amelyet Ungár Péter vásárolt össze, és amely legnagyobb tagja az Azonnali.hu, de ide tartozik még a szombathelyi Ugytudjuk.hu és a szentgotthárdi 9970.hu.
A fiatal politikus tavaly nyáron az Index.hu-nak beszélt arról, hogy nem tartja problémának, ha egy politikusnak médiája van. „Szerintem az a gond, ha nem átláthatóak a viszonyok" – fogalmaz. „Médiatulajdonosként nem fogok beleszólni a szerkesztésbe, de nem fogok álnaivkodni, hogy nekem ez nem jó, és nincs ebben semmi önérdekem, mert ezt senki sem hiszi el. Az önérdekem egybe esik a köz érdekével, hogy legyen egy színvonalas lap” – hangsúlyozta, majd beszélt a vidéki terjeszkedésről is. Szerinte „az a baj, hogy semmilyen más hang nincs vidéken, csak a Fidesz. Online sincs, print sincs, semmi sincs. Az lenne a jó, ha minden pártnak lenne lapja, meg lennének olyanok is, amik nem pártokhoz kötődnek. Egy ideális világban egy embernek lenne annyi pénze, hogy megvegyen három lapot, és kiátlagolja, amit bennük olvasott." Ungár azt is elmondta a vidéki médiaterjeszkedésével kapcsolatban, hogy szép lassan, megyei jogú városonként fog elindulni.
Hogy az egyébként édesapjától öröklött vagyona révén milliárdos Ungár Péter mennyire szól bele az érdekeltségébe tartozó lapok működésébe, azt nem tudjuk, de – mint ahogy a fideszes hátszéllel rendelkező tulajdonos miatt az Eger Hírek – ettől függetlenül nehezen nevezhető független lapnak az Egri Ügyek, amely láthatóan nem is titkolja, hogy a fideszes médiatúlsúly mellett ők akarnak lenni a kritikus hang.
A klasszikus oknyomozás egyetlen egri terepe
Az oldalt vizsgálva elmondható, hogy az Egri Ügyek némileg másként működik, mint a Fideszhez tartozó TV Eger, Heol.hu vagy az Eger Hírek; míg leginkább utóbbi a feltétel nélküli propagandát választotta, addig a Csarnó Ákos által főszerkesztett portál inkább a Fidesz túlkapásait szeretné valahogy ellensúlyozni, bemutatni. Talán Egerben az egyetlen médium az Egri Ügyek, amely próbál klasszikus újságírói oknyomozó munkát is végezni, de ezzel általában a helyi vagy környékbeli Fidesz tevékenységét veszik górcső alá. Talán legnagyobb hatású témafeldolgozásuk az volt az utóbbi időben, amikor cikksorozatukban feltárták, hogyan tűnhetett el jogtalanul rengeteg, a feltételezések szerint egymilliárd forintnál is több pénz – döntő többségében közpénz – az egri székhelyű Heves Megyei Vállalkozás- és Területfejlesztési Alapítvány (HMTVA) kasszájából.
Minden bizonnyal a kritikus cikkeiknek köszönhető, hogy egy ideje tudatos lejárató kampányt indítottak ellenük a helyi Fidesz felületein, de leginkább az Eger Híreken. Hogy ennek mennyi a valóságalapja, az az írásokból nyilvánvalóan kiderül.
Az Egri Ügyek Egerben a Heol.hu mögött a második legolvasottabb oldal lehet, olvasóik jelentős része az évek alatt kiépült Facebook-hálózatuknak köszönhető, amely legnagyobb tagja az Egerben láttam, hallottam! Facebook-csoport több mint 42 ezer taggal. A portál korábban láthatóan sokat használta ezt a csoportot információszerzésre is, amellyel alapvetően nem lenne gond, de sokszor az oda beküldött híreket, infókat néha különösebb ellenőrzés nélkül leközölték, és olykor sikerült mellélőniük. A tulajdonosváltás után az ilyen esetek lecsökkentek, mindenesetre nem tett nekik jót, hogy az olykor inkább blogszerű bejegyzések között voltak olyanok, amelyekre aztán érkeztek a cáfolatok.
Az egri közélettel együtt durvuló hangnem
Az Egri Ügyek jelenlegi működését vizsgálva fontos megjegyezni, hogy a közéleti cikkeik többsége ugyan kritikus a városvezetéssel és a kormányzati politikusok tevékenységét illetően, de nehéz lenne azt állítani, hogy ezeket propagandahírek terjesztésével tennék. A tényfeltáró cikkeik mögött általában ott vannak a hivatalos dokumentumok, visszakövethetők a tényállításaik többsége. A cikkeik hangneme – elsősorban a véleményeknél – azonban olykor hagy némi kívánni valót maga után. Sokszor indulatos, kemény szóhasználatú, bár ez az egri közéletre is jellemző az utóbbi években, a helyi politikusok is meglehetősen szabadosan fogalmaznak, amikor egymás tevékenységének megítéléséről van szó. A keményebb hangnem minden bizonnyal kihat arra is, hogy az önkormányzat és bármelyik állami szerv szemében nem ők az elsődleges célpont, ha hirdetési helyet keresnek, mint ahogy az a megyei lap vagy az Eger Hírek esetén megfigyelhető.
A vélhetően az alacsonyabb költségvetési lehetőségeik révén sokkal gyengébb a fotós és videós szolgáltatásuk, mint versenytársaiknak, de a legfeltűnőbb, hogy a politikai, közéleti tárgyú cikkeken túl elsősorban a baleseti híreket közlik nagyobb számban, illetve a város kedvező adottságairól, turisztikai sikereiről szóló bejegyzéseik vannak túlsúlyban, de ezen kívül kevés az olyan megjelenésük, amelyben ne ugyanazokból a forrásokból dolgoznának, mint a többi egri illetékességű portál. Nincsenek portrék, a nem agyonreklámozott egri embereken túli bemutatások, színes, nem bulvár, de mégsem közéleti jellegű cikkek, kultúra is csak elvétve.
Összegzésünk végén minden vizsgált médiumot értékelünk abból a szempontból, hogy az mennyire nevezhető függetlennek, és menyire kockázatos a hiteles tájékoztatásra nézve. Az Egri Ügyek nem független portál, sosem volt az, emiatt akkor is jár az egy pont levonás (-1 pont), ha a tulajdonosi befolyás nem jelenik meg olyan propagandacikkek formájában, mint ahogy több más egri médiumnál. Túlságosan a kormánypárt túlkapásaira fókuszálnak, az ellenzéki szereplők kevesebb kritikát kapnak, ezért jár még mínusz fél pont (-0,5 pont), és még egy mínusz azért, mert volt egy időszak, amikor – főleg a Facebook-felületeikről származó – néhány ellenőrizetlen információról is úgy gondolták, hogy közölhetők, bár ezek elsősorban kevésbé fajsúlyos fordultak elő (-1 pont).
Az Egri Ügyek ál- és propagandahír indexe: 5/2,5 pont.