Adót emelne az önkormányzat, de az egri óvodások részére már nem jut mikuláscsomagra
Heves megyében idén nyáron már közel 80 hektárnyi tarlón keletkezett tűz, továbbá kis területen lábon álló gabona kapott lángra, ahol a nagyobb kárt a tűzoltók gyors beavatkozásának köszönhetően sikerült megelőzni. Megyénkben összesen 139 égő bálát kellett oltaniuk a tűzoltóknak. Eddig két mezőgazdasági gép – egy kombájn és egy bálázógép – gyulladt ki a munkálatok közben – számolt be a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
Kedden is két kiemelt szabadtéri tűzesethez vonultak megyénk tűzoltói: délelőtt Átány határában harmincöt hektáron tarló és ötven körbála kapott lángra, délutáni órákban egy bálázógép gyulladt ki, körülötte tíz hektáron a tarló és körbálák is lángra kaptak Tarnazsadány külterületén.
A katasztrófavédelmi honlap azt írja, idén is kiemelt figyelmet fordítanak az agráriumban keletkező tüzek megelőzésére. Szakembereik nemcsak ellenőrzik a mezőgazdasági gépeket, a mezőgazdasági épületek tűzvédelmi állapotát, hanem folyamatos kapcsolatban állnak a gazdákkal és megelőzési tanácsokat adnak.Az évről évre előforduló hibák kiküszöbölése érdekében a hatósági ellenőrzések mellett tűzbiztonsági konzultációs lehetőségeket biztosítanak a gazdáknak. Részt vesznek a gépek műszaki ellenőrzésén, és felhívják a figyelmet a leggyakoribb hibákra.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a kalászos termény betakarítási, bálázási munkálatainak megkezdése előtt az üzemeltetőnek a felelőssége és kötelessége a betakarításban résztvevő mezőgazdasági gépjárművek tűzvédelmi és műszaki átvizsgálása. A betakarítási munkák során használt, ötnél több mezőgazdasági járművet érintő műszaki ellenőrzés tervezett időpontját 10 nappal a szemle előtt írásban a tűzvédelmi hatóságnak be kell jelenteni.
A Katasztrófavédelmi Igazgatóság felsorolta, mire kell figyelni, hogy elkerülhessük a mezőgazdasági tüzeket:
– Külterületen tilos zöldhulladékot égetni.
– Belterületen csak ott szabad zöldhulladékot égetni, ahol ezt az önkormányzat rendeletben engedélyezi, de még ilyenkor is rendkívül óvatosan kell égetni. A nagy hőségben a legjobb, ha egyáltalán nem gyújtunk tüzet.
– Heves megye teljes területén tűzgyújtási tilalom van érvényben. Ez azt jelenti, hogy tilos tüzet gyújtani erdőkben, fásításokban, facsoportokban, útszéli fasorokban és ezek 200 méteres körzetében, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is.
– Gabonatáblán, annak közvetlen közelében tilos dohányozni, a munkagépek vezetőfülkéjében is.
– A mezőgazdasági munkagépek forgó, súrlódó alkatrészeit pontosan kell beállítani, ezeket rendszeresen kell olajozni, zsírozni, mert ha ezek felforrósodnak, meggyújtják a munka közben rárakódott növényi törmeléket és akár az egész gabonatáblát.
– A munkagépet meg kell tisztítani a rárakódott olajsártól, növényektől.
– A betakarítást és a termények szállítását végző munkagépekre, járművekre is kell tűzoltókészülék.
– A munkagépek elektromos vezetékeinek szigetelését, rögzítettségét, az akkumulátor szigetelését érdemes használat előtt ellenőrizni.
– A kombájnoknak földelőlánccal kell rendelkeznie.
– Ellenőrizni kell a kipufogórendszert, mert a sérült illesztéseknél, lyukaknál kiáramló forró kipufogógáz meggyújthatja a növényzetet.
– Az üzemanyagellátó- és olajtovábbító rendszereket is ellenőrizni kell, mert a kiszabadult kenőanyag vagy üzemanyag könnyen tüzet okozhat.
– A gabonatáblán lévő munkagépek kipufogóira szikrafogót kell tenni.
(Fotók: Katasztrófavédelem)