Megérkezett az idei első hó
A magyar külügyminiszter először arról beszélt a Megafon Központ február 17-i, csütörtöki rendezvényén, hogy szerinte nagyon durva külföldi beavatkozások várhatók a magyar választási kampányban, aztán reagált arra is, hogy az elmúlt napokban az Azonnali megírta, hogy információink szerint finoman megfenyegette a nagyköveteket, mire számíthatnak, ha részt vesznek megfigyelőként a választásokon.
„Én nem finoman megfenyegettem őket, hanem
elég keményen elmondtam, hogy mi várható.
Tehát kikérem magamnak, hogy bárkivel finoman beszéltem volna ebben a kérdésben” – magyarázta Szijjártó, mire a közönség derűsen felnevetett. „És én biztos leváltanám a nagykövetemet, ha megtudnám, (...) hogy az adott nagykövetem az adott országban a belpolitikai kérdésekben véleményt nyilvánít” – folytatta a hálás közönségnek a külügyminiszter.
Mint azt az azonnali.hu korábban írta, még január végén tartottak Budapesten egy munkamegbeszélést a francia uniós elnökséggel kapcsolatban, amin a magyar kormányt Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter képviselte.
A munkamegbeszélésen
Szijjártó – ezek szerint tehát – határozottan kijelentette, ha esetleg valamelyik nagykövet szeretne úgymond saját szakállára is az EBESZ misszió keretein kívül elmenni egy-egy szavazóhelyiségbe, akkor számolhat majd azzal, hogy a jövőben a magyar kormány részéről csak alacsony szinten állnak majd szóba vele.
A konkrét részleteket és szófordulatokat illetően megoszlottak forrásaink információi. Volt, aki azt mondta, az „alacsonyabb szintet” konkrétan is jelezte a külügyminiszter, mégpedig a minisztériumi főosztályvezetői szintet.
Egy nagykövet számára ez valóban degradáló lenne protokollszempontból, hiszen egy vezető diplomata bejáratos lehet akár a miniszterelnökhöz is; de mivel az adott országban hazáját képviseli, az evidencia, hogy egy államtitkárral, vagy egy miniszterrel tárgyaljon elsősorban.
Egy másik forrásunk szerint a külügyminiszter a „black list”, vagyis a fekete lista kifejezést (is) használta, amivel arra utalt, hogy hosszú ideig számon fogják tartani, ha valakit ilyenen érnek majd április 3-án. Egy forrásunk ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy „húsz éve vagyok diplomata,
de ha ilyen történne, az példátlan lenne”.
Információink szerint egyébként a miniszteri „figyelmeztetés” ellenére idén is több követség tervezi, hogy részt vesz megfigyelőként a választásokon, ezt április 3-át megelőzően majd a Nemzeti Választási Iroda honlapján is nyomon lehet követni.
Ezt a cikket az Azonnali szállította.