Adót emelne az önkormányzat, de az egri óvodások részére már nem jut mikuláscsomagra
Szeptembertől a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület Nonprofit Kft. fogja kötelezően minősíteni az összes magyarországi szálláshelyet egy új törvénymódosításai javaslat értelmében, amelyet a kormány a napokban nyújtott be. A téma felelőse pedig Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke – számolt be a Menedzsment Fórum.
A tervezet szerint a jövőben szálláshely-szolgáltatást csak a kormány rendeletében meghatározott, a szálláshely-minősítésre vonatkozó rendelkezések megtartásával lehet nyújtani. Ezt a változtatást természetesen a koronavírus-járvánnyal magyarázzák, de emellett az indoklásban szerepel az is, hogy "elengedhetetlen a kor kihívásainak és igényeinek megfelelő, magas minőségű szálláshelykínálat megteremtése Magyarországon" és "meg kell alkotni egy nemzetközileg is egységes szolgáltatási színvonalat garantáló nemzeti szálláshelyminősítési rendszer keretfeltételeit". A kormány szerint a kötelező minősítés hatására alapvetően "javul az ágazat átláthatósága, illetve mérhetővé és összehasonlíthatóvá válik a szálláshelyek teljesítménye és minősége".
"Ami pedig a legjobb az egészben, hogy szálláshelyenként az első szálláshely-minősítési eljárás ugyan ingyenes, de utána a szállásadók még minősítési díjat is kötelesek fizetni a Magyar Turisztikai Minőségtanusító Testület számára" – írja az mfor.hu, hozzátéve, hogy egyelőre nem ismert ennek a díjnak a mértéke.
A minősítés ellen egyébként panasszal élhet a szálláshely, de azt szintén a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület vezetője fogja elbírálni.
Ha a törvényjavaslatot elfogadják, akkor szeptembertől létrejön a Nemzeti Szálláshelyminősítési Rendszer, ami kötelező, általános érvényű minősítési rendszer lesz panzióra, kempingre, szállodára, és minden egyéb szálláshelyre. Akinek nincs ilyen minősítése, az törvényesen nem működhet tovább.
Minősítés ugyan eddig is volt, de nem kötelező jelleggel. A nem minősített szállodák között pedig – jegyzi meg az mfor.hu cikke – bőven akadt olyan nemzetközi lánchoz tartozó hotel, amely a világ számos pontján a saját minősítési rendszere alapján működik, és a brand maga garantálta a minőséget. Ősztől viszont nekik is be kell állniuk a sorba.
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) közleménye szerint a Nemzeti Szálláshelyminősítési Rendszer célja, hogy "egységes szempontok mentén történjen a szálláshelyek minősítése, típustól függetlenül". Mint írják, a minősítésnek köszönhetően "egyértelművé válik, milyen szolgáltatásokat várhat el a vendég az adott szálláshelytől, milyen tartalommal és színvonalon". Ezt csillagok jelölik majd, minden esetben 1-től 5-ig, az eddig használt egyéb szimbólumok pedig megszűnnek.
Az új minősítési rendszer megalkotását az MTÜ fogyasztóvédelmi szempontokkal magyarázza: közlésük szerint számos panasz érkezett a vendégektől, hogy nem az állítólagos kategóriának megfelelő szolgáltatást kaptak egyes szálláshelyeken. Az új besorolásnak tehát az lenne a célja, hogy mindenhol megbízható minőséget kapjanak a vendégek, legyen az szálloda vagy éppen magánszálláshely. A rendszert egyébként fokozatosan akarják bevezetni, és a kisebb szálláshelyek hosszabb felkészülési időt kapnak.
A csillagok számáról dönteni hivatott Magyar Turisztikai Minőségtanusító Testület NKft. már létezik, április 7-én jegyezték be, tulajdonosa a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány (MTSZ), ügyvezetője pedig Princzinger Péter, aki 2016 tavaszától 2017 őszéig a Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alá tartozó Magyar Turisztikai Ügynökség fejlesztési-, majd általános vezérigazgató-helyettese volt. "Az MTSZ eleve a kormánynak köszönheti a finanszírozási hátterét, hiszen az MTÜ és a Miniszterelnöki Kabinetiroda kezdeményezésére történt, hogy a SZÉP-kártya megemelt jutalékából már nem csak a bankok, hanem ők is részesednek" – írja a Menedzsment Fórum.