Megérkezett az idei első hó
A 21 Kutatóközpont 2021 márciusában havi elemzési sorozatot indított, amelyben a lakossági gazdasági várakozások és egyes fontos, az ország financiális, társadalmi helyzetét befolyásoló pénzügyi változások, illetve a mindenkori kormánypártok támogatottsága közötti összefüggéseit vizsgálja.
Ez alapján kijelenthető:
augusztusra négy hónapos javuló tendencia után romlott a fogyasztók gazdasági helyzetértékelése, a Fidesz népszerűsége még kitartott.
A Fidesz támogatottsága 2021 eleje óta összességében stagnál
Augusztusra a GKI fogyasztói bizalmi index – ami a háztartások pénzügyi, az ország gazdasági és munkanélküliségi helyzetének várt alakulását, a megtakarítási kilátásokat bemutató mérőszám – kissé romlott a 2. negyedév végéig tartó négyhónapos javuló tendencia után. A kormánypárt népszerűsége viszont kis mértékben javult, a nyár végére 47 százalékon állt a pártválasztók körében, és a Fidesz egy százalékot növekedni tudott a választókorúak körében is.
2021 eleje óta a Fidesz támogatottsága összességében lényegében stagnált, a fogyasztói bizalmi index ezzel szemben egyértelmű növekedést mutatott.
Ez a tendencia változott meg, és újra elkezdett szétnyílni az olló a két általunk vizsgált mutató között.
A nyitás miatti javuló közhangulat is állhat a háttérben
A lakossági bizalmi index csökkenése általánosságban a jövőre vonatkozó két almutató (gazdaság helyzete, munkanélküliség) romlásával, valamint az inflációs érzékelés és várakozás kiemelkedő értékével függ össze. A fogyasztók negatívabb gazdasági értékelése tehát az infláció és annak a reálbérekre gyakorolt hatásából is következhet.
A járvány miatti korlátozások eredményeképp korábban elhalasztott fogyasztás után az áremelkedést (ami nyáron kicsit enyhült) hajthatja a nyári többlet költekezés. A foglalkoztatottság a június-júliusi időszakban növekedett, de a lakosság munkanélküliségtől való erősödő félelmét magyarázhatja az esetleges újabb lezárások, a nyári szezonális munkák (például a turizmusban, vendéglátásban, kereskedelemben, rendezvényszervezésben) kifutása miatti bizonytalanság.
A Fidesz támogatottsági adataiban bekövetkezett pozitív irányú elmozdulás lehet a járvány harmadik hullámát követő nyitás utáni összességében javuló közhangulat, a korábbi optimistább gazdasági érzékelés, illetve a saját pénzügyi helyzet és a megtakarítási lehetőségek pozitívabb megítélésének eredménye.
A Covid-19 járvány okozta válságban a magyar fogyasztók főként a kormányzat feladatának és felelősségének tekintik a gazdaság helyreállítását, az elért eredmények (például foglalkoztatottság) szintén hatással lehetnek a vezetésbe vetett bizalom mértékére.
Az elmúlt két hónapban tehát megváltozott a második negyedévben fennálló tendencia, ami a válság előtti helyzethez való visszatérést jelenthette volna a vizsgált mutatók esetében.
Ezt a cikket az Azonnali szállította.
(Indexkép forrása: Orbán Viktor Facebook-oldala)