Lassan lejár a hitelmoratórium, eddig összesen 131 milliárd forintot buktak az abban résztvevők
Minél tovább halasztotta valaki a törlesztését, annál rosszabbul járt.
Október 31-én véget ér az általános törlesztési moratórium, és ezután csak a rászoruló csoportok maradhatnak a programban. Az intézkedés első évében még a lakossági hitelek nagy része benne volt a programban, és habár ez az arány mára már csökkent, a moratóriumosok többségénél most november 1-től érhet véget a törlesztés felfüggesztése, írja a HVG.
A fizetési moratórium miatt 2020. március 18. után az a hiteladós, aki direkten nem jelezte a törlesztés folytatását, automatikusan a program része lett, azaz felfüggesztették a visszatörlesztését. Bár a moratórium második szakaszában már többen kiléptek, még 2021. júniusban is majdnem a fele, a lakossági hitelesek 48 százaléka moratóriumban maradt.
A lap szerint
131 milliárd forint feletti pluszköltség gyűlt össze a jelenleg is moratóriumban levő lakáshiteleseknek.
A szakértői becslés alapján körülbelül még 272 ezer lakáshiteles van benne a moratóriumban, akiknek minden adósságát összeadva 1512 milliárd forintos lakáshitel tőketartozás érintett a programban, ami fejenként 5 549 909 forintra jön ki.
Fejenként átlagosan 481 819 forintos veszteséget könyveltek el a magyar hitelesek a moratóriumot kihasználva.
A HVG szerint azonban ha a rászoruló csoportba tartozik a hitelfelvevő, és még 2022. június végéig meghosszabbítja a moratóriumot, az további 223 025 forintos költséget jelent a hitel teljes futamideje alatt.
(Via ugytudjuk.hu)
Indexfotó: pikrepo.com