Megérkezett az idei első hó
Az egyik legfontosabb amerikai filmes lap, a Variety egy csütörtöki cikkében a magyarországi eseményekkel foglalkozik, és azt találgatja, hogy a héten elfogadott homofób törvény miatt vajon távol maradnak-e a nagy filmes produkciók Magyarországtól – írja a 444.
A cikk szerint a válság előtt a filmgyártás százmilliárdos iparágnak számított Magyarországon, ami nagyjából 80 százalékban az ide csábított külföldi produkcióknak volt köszönhető.
Az állam pedig eddig milliárdokkal támogatja a nemzetközi produkciókat adókedvezményeken keresztül.
Ennek azonban vége lehet, hiszen az új törvény szerint megtiltják a 18 éven aluliak számára az öncélú (?) pornográfia, homoszexualitás és a nemváltás népszerűsítését és megjelenítését, de az iskolai szexuális felvilágosításon sem lehet a nem megváltoztatását vagy a homoszexualitást népszerűsíteni vagy megjeleníteni.
A Variety iparági forrásai még nem tudtak nyilatkozni arról, hogy ennek milyen következményei lehetnek Magyarországon, de a lap emlékeztetett arra, hogy a Disney, a Netflix, a WarnerMedia, a Sony és más stúdiók is bojkottal fenyegették anno Georgia államot a melegellenes törvényei miatt. Sőt, a Netflix az Outer Banks forgatását is elvitte az Észak-Karolina államból, miután ott homofób törvényeket fogadtak el.
A Variety kérdésére a WarnerMedia már ki is adott egy közleményt, miszerint elítélik a homofóbiát, az előítéleteket és a diszkriminációt.
Káel Csaba filmügyi kormánybiztos a lapnak azt mondta, szerinte a politikai szempontoknál fontosabb, hogy Magyarország jól képzett szakembereket, felszerelést és adókedvezményeket tud biztosítani a külföldi produkcióknak, és szerinte ezek fontosabbak lesznek, mint a politikai szempontok. Ezért reménykedik, hogy nem fogják retorziók érni a magyar filmipart.