Megérkezett az idei első hó
Az orvosok kétharmadának helyzete javult az egészségügyben elfogadott jelentős béremelés következtében, 9 százalékuknak viszont romlott az anyagi helyzete a hálapénz hiánya és a másodállások tiltása miatt
a Magyar Orvosi Kamara (MOK) kutatása alapján, amelyet kedden ismertettek egy sajtóreggelin.
A 24.hu beszámolója szerint a felmérés során 279 szakorvost kérdeztek meg az új szolgálati törvényről a felmérés során, és az eredmény szerint
az alapbér-emeléssel 79 százalékuk elégedett, 16 százalék nem, 5 százalék pedig egyáltalán nem elégedett (utóbbiakat megkérdezték arról, mekkora nettó összeg lenne számukra elfogadható, ők a válaszok alapján a másfél millió forintos nettó bért tartanának megfelelőnek).
Miután a törvény márciusban hatályba lépett, sok orvos panaszkodott arra, hogy jelentősen csökkent az ügyeleti díja. A kutatásból az derül ki, hogy a megkérdezettek 47 százalékának nem változott, 31 százalékának nőtt, míg 22 százaléknak – vagyis nagyjából minden ötödik orvosnak – csökkent. Álmos Péter, az orvoskamara alelnöke elmondta: a felmérés szerint az orvosok hétköznapi a ügyeletért nettó 9, a hétvégi ügyeletért nettó 12 ezer forintos óradíjat tartanának elfogadhatónak.
A törvény újítása az is, hogy az állami egészségügyben tevékenykedő orvos csak engedéllyel dolgozhat magánellátásban vagy más másodállásban. A felmérés kíváncsi volt, hogy korlátozza-e érdemben az orvosok magánrendelését vagy másodállását a törvény: a válaszok szerint 75 százaléknak egyáltalán nem, 13 százaléknak igen, 12 százalékának részben.
A kutatás során rákérdeztek a január 1-jétől teljesen betiltott paraszolvenciára is. A válaszok alapjám
az orvosok 74 százaléka helyesli, hogy hálapánz adása és elfogadása is büntethető lett – 18 százalék nem ért ezzel egyet, 8 százalék pedig nem tudja, vagy nem válaszolt erre a kérdésre.
A megkérdezettek 51 százaléka szerint az nincs rendben, hogy "próbavásárlásokkal" tesztelik, elfogadnak vagy követelnek-e hálapénzt, 37 százalék viszont helyeselte a módszert. 16 százalék úgy vélte, január 1-je óta a hálapénz megszűnt, 31 százalék szerint pedig erősen mérséklődött, és csak mindössze 4 százalék mondta azt, hogy egyáltalán nincs visszaesés.
Az orvoskamara szerint bár óriási lépés, hogy büntethetővé vált a hálapénz adása és elfogadása, nem lehet egyik napról a másikra eltüntetni egy többévtizedes gyakorlatot, mert meg kell változtatni a lakosság attitűdjét is. Éppen ezért a MOK plakátkampányt indít a hálapénzmentes egészségügyért.
Az első két plakátot az Uzsoki Utcai Kórház előtt már el is helyezték. Összesen négyezer plakátot tesznek ki 167 kórházban, az Országos Kórházi Főigazgatóság jóváhagyásával.
(Indexfotó: pexels.com – Képünk illusztráció)