Megérkezett az idei első hó
Noha az Alekszandr Lukasenko vezette rezsim korábbi fellépései miatt ma már nem jellemzőek a tüntetések Belaruszban, a vasárnapi népszavazás az ország több városában is háborúellenes tiltakozásokat váltott ki. A Reuters egy jogvédő szervezet nyomán arról írt, hogy legalább 290 embert tartóztattak le a megmozdulások miatt.
Mint ismert, Belaruszban vasárnap népszavazást tartottak egy alkotmánymódosításról, amely egyebek mellett azt is engedélyezné, hogy az ország területére atomfegyvereket vigyenek be. A hivatalos állami közlés szerint a résztvevők 65,2 százaléka mondott igent arra, hogy az ország területén atomfegyvereket tartsanak, de jó, ha emlékszünk: a Lukasenkóék már a 2020-as elnökválasztást is elcsalták.
Ahogy a Telex cikke is írja, a népszavazáson emellett arról is döntöttek, hogy garantálják a volt elnökök mentelmi jogát a hivatali idejük alatt elkövetett cselekmények miatt indított eljárásokban, de Lukasenko a referendummal még azt is bebiztosította, hogy még két ciklusra elindulhasson elnökként, ezzel pedig akár 2035-ig, azaz 81 éves koráig is hatalmon maradhatna.
A Lukasenko vezette rezsim először azt lengette be, hogy Oroszország oldalán beszállna a háborúba, majd később felajánlotta, hogy a háborús felek a fővárosában, Minszkben tartsák a tárgyalásukat, ezek mellett pedig több rakétatámadás is indult az ország területéről Ukrajna felé. A vasárnap népszavazás eredménye azért is ijesztő, mert Vlagyimir Putyin egy hétvégi sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy elrendelte a nukleáris elrettentő erők készenlétbe helyezését.
Ben Wallace brit védelmi miniszter ezzel kapcsolatban egy hétfői rádiónyilatkozatában azt mondta: Putyin kijelentése nagyszabású figyelemelterelési kísérlet az ukrajnai orosz hadműveletek problémáiról, a brit hadvezetés helyzetértékelése szerint az orosz elnöknek nincs szándékában nukleáris fegyverek bevetése. Kijelentéséhez nem kapcsolható semmiféle tényleges, konkrét intézkedés – idézi Wallace-t az MTI.
A TASZSZ orosz állami hírügynökség közlése nyomán már azt is tudhatjuk, hogy várhatóan moszkvai idő szerint hétfő délben (magyar idő szerint délelőtt 10 órakor) kezdődhetnek a tárgyalások Oroszország és Ukrajna között az ukrán-belarusz határnál. A két delegáció a Pripjat folyó közelében találkozik egymással.
A Telex hétfői cikke szerint Volodimir Zelenszkij hivatala közölte, hogy Lukasenko vasárnap biztonsági garanciákat ajánlott fel az ukrán elnöknek, amelynek értelmében Belarusz elnöke „felelősséget vállalt azért, hogy az ukrán küldöttség utazása, találkozója és hazatérése során a fehérorosz területen állomásozó összes repülőgép, helikopter és rakéta a földön maradjon”.
Zelenszkij korábban úgy nyilatkozott: nem túl bizakodó a tárgyalások sikerességét illetően, de "ad egy esélyt" az oroszoknak.
Közben egy névtelenül nyilatkozó amerikai tisztviselő a Washington Postnak arról beszélt: Lukasenko már akár hétfőn csatlakozhat az orosz invázióhoz Moszkva oldalán.