Megérkezett az idei első hó
A Magyar Orvosok Szakszervezetének (MOSZ) elnöksége nyílt levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, és kérik, hogy az óvodák és az alsó tagozatos iskolák esetében is halasszák el a nyitást – szúrta ki a HVG.
Ahogy arról portálunk is beszámolt: a kormányfő szerdán délután jelentette be, hogy a döntésük szerint hétfőn nyitnak az óvodák és az általános iskolák alsó tagozata, a felsősök esetében azonban május 10-ig marad a tantermen kívüli oktatás.
Az orvosszakszervezet azonban más a szervezetekkel (a Magyar Orvosi Kamarával, illetve a pedagógusok és a szülők képviselőivel, egy diákmozgalomal és a szakszervezeti szövetségekkel) együtt azt kéri, hogy az oktatási intézmények nyitását az óvodák és alsó tagozatos osztályok esetében is halasszák el.
A súlyos járványhelyzet jelenleg a járványügyi szakértők és a betegágy mellett dolgozó orvosok, egészségügyi dolgozók szerint sem teszi lehetővé a korlátozások ilyen mértékű további enyhítését
– írják.
Hozzáteszik: a koronavírus brit variánsa által okozott betegség a fiatalok esetében is súlyos lefolyású lehet, a poszt-covid szindróma pedig akár egész életre szóló egészségkárosodást okozhat.
Ennek következményei a legfiatalabb gyermekek, fiatal felnőttek korosztályánál is beláthatatlanok, egy egész generáció egészségét és jövőjét pecsételheti meg, ha a gyermekek és szüleik között a jelenleginél is nagyobb mértékben tör előre a járvány.
– fogalmaztak.
A szakszervezet azt is kiemeli, hogy az óvodás és alsós általános iskolás gyermekek esetében a távolságtartás, higiéniás szabályok betartása gyakorlatilag lehetetlen, ezért akár egyetlen gyerek is megfertőzhet egy egész csoportot.
Úgy gondolják, hogy rövidesen sorra kerül a kisgyermekes szülők generációja az oltási rendben, néhány hét és kellő védettség alakul ki a pedagógusok esetén is. A levélben hozzátették:
hetek kérdése, és a gyermek is beolthatóak lehetnek – hiszen az már a 16 éven felüliek esetén hazánkban is megkezdődött. Most valóban érvényes a mondás: aki időt nyer, az életet nyer!
Kitért az egészségügyi ellátórendszerre is a nyílt levelében: úgy vélik, hogy a rendszer túlterhelt, elégtelenül működik, az orvosok és egészségügyi dolgozók a végletekig kimerültek és kizsigereltek, nem biztosítható az ideális ápoló-beteg, orvos-beteg arány.
Azt is hozzátették, hogy
a jelenlegi helyzetben olyan betegeket is elveszítünk – covidos betegeket és nem covidban szenvedőket egyaránt – akiket nagyobb eséllyel meg lehetne menteni, ha csökkenne a terhelés az ellátórendszeren.
A MOSZ szerint az oltási program előrehaladása mellett a korlátozások fenntartása is szükséges ahhoz, hogy tovább csökkenjen a kórházakra, az egészségügyi dolgozókra nehezedő nyomás.
A Magyar Orvosok Szakszervezete mindezek miatt azt kéri, hogy a jelenléti oktatást a pedagógusok és az oktatást segítő dolgozók a második oltása és a védettség kialakulása után kezdjék meg, az állam pedig vállalja át az otthon maradó szülők bérköltségeit.
(Indexfotó: pixabay.com)