Csőtörés a Felsővárosban - VIDEÓ és FOTÓK
Nemrég több ország is ideiglenesen leállította az AstraZeneca-vakcina használatát, mert néhány embernél az oltást követően vérrögképződés alakult ki. Szombaton is jelentettek két ilyen esetet: Dániában egy egészségügyi dolgozó agyvérzést kapott, és meghalt, egy másiknál pedig vérrögöket találtak, miután beoltották őket az AstraZeneca vakcinájával. Mint arról a 444.hu beszámolt, német és norvég kutatók is bejelentették, hogy sikerült megfejteniük, mi okozza a problémát, így a kezelése is könnyebbé válik.
Németországban az 1,6 millió beoltott közül mindössze 13 olyan esetről tudnak, amikor az AstraZeneca-oltás után agyi vénás trombózis alakult ki. Az észak-németországi Greifswaldi Egyetem kutatói pénteken arról tájékoztattak, hogy az érintettek vérében olyan speciális antitesteket talált, amik fontos szerepet játszanak a véralvadásban, mert aktiválják a vérlemezeket, amikor egy sebet kell elzárni. Az oltás után a problémát pedig egy autoimmun reakció okozza. Azonban a felfedezés után célzott kezeléssel meg tudják előzni a bajt.
A Németországban történt 13 eset mindegyike vérlemezhiánnyal, vagyis trombocitopéniával járt együtt. Ennek a tünetei oltás után 5-14 nappal jelentkeznek, ezért hangsúlyozták, hogy az oltás másnapján tapasztalt influenzaszerű tüneteknél még nem kell megijedni. Azonban kérték, hogy ha valakinek fáj a lába vagy a feje, menjen orvoshoz.
Továbbra is maradtak azonban nyitott kérdések a vérrögképződéssel kapcsolatban: egyelőre nem tudni, milyen körülmények között állnak elő a káros antitestek, és azzal kapcsolatban is csak feltételezéseik vannak, miért fordul elő gyakrabban nőknél.
A németekkel párhuzamosan egyébként norvég kutatók is hasonló eredményre jutottak. Norvégiában három egészségügyi dolgozó került kórházba vérrögképződés miatt, és ott is azt állapították meg, hogy az oltás válthatta ki a ritka immunreakciót.
Ahogy azt portálunk is megírta, a napokban a WHO és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) egyaránt úgy nyilatkozott, hogy a vakcina biztonságos. Az uniós gyógyszerhatóság külön kiemelte, hogy az oltóanyag jótékony hatása messze felülmúlja esetleges kockázatait. Ezt követően több ország is bejelentette, hogy folytatja az oltást az AstraZeneca vakcinájával.
(Fotók: Balázs Attila / MTI)