A magyarok többsége ameddig csak tud, a hitelmoratóriumban marad, csakhogy így egyre több lesz a tartozásuk
Sokaknak nem lenne probléma a hiteltörlesztés, de amíg nem muszáj azt fizetni, a pénzt inkább másra költik. Később viszont sokkal rosszabbul járnak majd.
Tavaly év vége óta mindössze 184 ezer, addig moratóriumban lévő lakossági hitelt kezdtek el újra fizetni, 1,3 millió kölcsönt viszont még mindig nem törlesztenek. A vállalati hitelek közül 20 ezer került ki december óta a moratóriumból, mintegy 40-45 ezret továbbra sem fizetnek – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból, írja a Népszava.
Bár e statisztika még a májusi állapotokat tükrözi, a bankoktól kapott visszajelzéseink alapján az ügyfelek a nyári hónapokban sem kezdtek el tömegével kilépni a moratóriumból, így a nemfizető ügyfelek száma csak apránként zsugorodik.
A jegybanki adatok szerint a teljes lakossági hitelállomány 35, a vállalati kölcsönök 22 százalékát - ez együttvéve mintegy 4900 milliárd forint – nem törlesztik. A moratóriumra ténylegesen jogosultak körében azonban jóval nagyobb a nemfizetők aránya: a tavaly március 18. előtt folyósított lakossági hitelállomány 49, a vállalati hitelállomány 35 százaléka van még mindig moratóriumban.
Azaz a fizetés alól ideiglenes felmentésre jogosult lakossági kölcsönök 52, a vállalati hitelek 40 százalékát nem fizették.
Bár a bankok konkrét megkeresései során az ügyfelek elenyésző száma jelezte csupán, hogy fizetési nehézségei adódnának a moratórium megszűnése esetén, a jegybank márciusi felmérése szerint a nem törlesztő ügyfelek 60 százaléka addig nem fizetné hitelét, ameddig erre lehetősége lesz.
Hogy ez meddig lesz így, azt egyelőre bizonytalan. Az Orbán Viktor miniszterelnök által tavaly március közepén elrendelt általános törlesztési moratóriumot eredetileg tavaly év végén oldották volna fel, de a többszöri kormányzati hosszabbításnak köszönhetően az adósoknak szeptember végig még biztosan nem kell fizetniük. Hogy azután mi lesz, egyelőre nem tudni, a kormány mindenesetre nemzeti konzultációt indított az ügyben.
A cikk szerint az is elképzelhető, hogy egészen a következő országgyűlési választások végéig fennmaradna a moratórium valamilyen formája, de a jegybank és a hitelintézetek többször is jelezték, hogy ezt már nemigen tudják támogatni. Az MNB most arra hívta fel a figyelmet, hogy a moratórium hosszabb távú, a jelenlegihez hasonló, széleskörű fenntartása esetén a fogyasztóvédelmi és a banki hitelkockázatok is emelkednek.