Lezártak egy egri útszakaszt, nagy a zavar a környéken
Gyakorlatot szervezett szerdán a Sástón a Gyöngyösi Katasztrófavédelmi Kirendeltség a gyöngyösi és hatvani hivatásos és a munkájukat segítő önkéntes tűzoltóknak. A gyakorlat célja az volt, hogy a beavatkozó állomány a jégen tartózkodás biztonsági szabályait és a jégről mentés szakszerű végrehajtását elpróbálja.
Az elképzelt szituációban a téli hidegben a tó felszíne befagyott, de a jég vastagsága nem érte el a biztonságos vastagságot. Egy ember korcsolyázott a jégen, de sajnos az beszakadt alatta. Az esetet jelzik a 112-es segélyhívó számon, a megyei műveletirányítási központból a bajbajutott mentésére riasztják a tűzoltókat.
A heol.hu beszámolója szerint a tűzoltók több mentési módszert is gyakoroltak:
– Az első során egy tűzoltótömlőt gurítottak be a vízben esett korcsolyázót helyettesítő fabábu felé. Ilyenkor, ha van elég ereje a segítségre szorulónak, hogy megragadja azt, akkor annál fogva ki tudják menteni.
– A második módszer az volt, hogy a tűzoltó gépjárműveken rendszeresített dugólétrákat összekapcsolták, és azokkal 15-20 métert áthidaltak a beszakadt személy irányába. A létrán haladva, s így minimális nyomást gyakorolva a jég felszínére, el lehetett érni az illetőt, akit a mentő személy magához kötött, és a parton lévő tűzoltók kötelek segítségével kihúzták őket.
– A harmadik és negyedik módszer szerint egy board, illetve egy dugólétra tag segítségével saját erőből becsúszott a tűzoltó a bajbajutotthoz, ott magához kötötte, és a parton lévő társaik vontatták ki őket a partra.
Az eseményről a Tények is beszámolt, helyszíni riportjukban láthatjuk, hogy zajlott a jégről mentés gyakorlása:
Nagy Csaba tűzoltó főhadnagy, megyei katasztrófavédelmi szóvivő a Heolnak elmondta: ha már beszakadt alattunk a jég, törekedjünk arra, hogy maradjunk a jég felszíne fölött, mert ha alásüllyedünk, ott már csak profi búvárok tudnak segíteni, a túlélés esélye pedig nagyon lecsökken. Hangsúlyozta: a befagyott tavak jegén a téli sportolásra biztonságos területet mindig az adott tó üzemeltetője jelöli ki. Ha nincs kijelölt terület, akkor tilos és életveszélyes a jégen tartózkodni.
Aki pedig a jégen bajba jutott embert lát, annak szakemberek azt tanácsolják, hogy először mindenképp hívja a 112-őt és kérjen segítséget, mert a jégen könnyen azok is bajba kerülhetnek, akik megpróbálnak valakit kihúzni. Amennyiben valaki a mentéssel próbálkozna, több fontos szabályt be kell tartania:
– Ne egyenes tartásban, hanem hason csúszva közelítsük meg a jég közé került embert (ellenkező esetben mi is veszélybe kerülhetünk, alattunk is beszakadhat a jég).
– Ne közelítsük meg egészen a jég beszakadásának helyét (a jég törékeny). Az utolsó szakaszt hidaljuk át segédeszközökkel (hosszú ággal, bottal, kötéllel, nadrágszíjjal, esetleg többet összekötve, vagy ruhadarabokkal).
– Ne húzzuk ki a szerencsétlenül jártat a ruhája ujjánál fogva, mert ruhája a varrásoknál könnyen elszakadhat.
– Ha több ember van a helyszínen, akkor alkossunk láncot úgy, hogy mindenki hason fekve az előtte levő lábát fogja. Ezáltal az elől lévőt a mentés során a többiek hatékonyan támogatják.
– Az odanyújtott segédeszközökkel húzzuk ki a szerencsétlenül jártat a jégre, majd a beszakadás helyétől a partra.
– A jeges vízből mentett embert ne vigyük azonnal túlfűtött, meleg helyre. Miután a jeges ruházatától megszabadítottuk, dörzsöléssel próbáljuk a vérkeringését beindítani. Az ilyen embert minden esetben orvosi elsősegélyben, orvosi ellátásban kell részesíteni.
– Ha a szerencsétlenül járt már a jég alá került, már csak felkészült szakemberek tehetnek kísérletet a mentésre, így mielőbbi értesíteni kell a tűzoltóságot a 105-ös segélyhívó számon.