2024. október 30., Alfonz

Környék ügye

#erdei fülesbagoly #magyar madártani és természetvédelmi egyesület #tarnaörs

Megszámolták az erdei fülesbaglyokat itthon, Tarnaörsön több mint száz telelt közülük

EÜ/MTI 2021.02.23. 16:58

Szeretik a Heves megyei települést a madarak.

Több mint 16 ezer erdei fülesbagoly telelt Magyarország mintegy 670 településének 911 helyszínén – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesült (MME) hétfőn az MTI-vel.

 

Az MME január végén a lakosság segítségét kérte a Magyarországon telelő erdei fülesbaglyok országos felméréséhez. A beérkezett adatok alapján Magyarország 670 településén, 911 helyszínen 16 ezer 455 erdei fülesbagoly telelt – olvasható a közleményben. Heves megyében 27 településen összesen 425 példányt számoltak.

 

Az egyesület honlapján egyéb részleteket, érdekességeket is közöltek a felmérésről:

 

– ezernél is több baglyot számláltak Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén,  Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben;
idén is Túrkevén nappalozott a legtöbb erdei fülesbagoly: 593 (+ 8 réti fülesbagoly);
– 300 példány feletti települések: Kisújszállás (371), Karcag (343), Mezőtúr (342);
– 200 példány feletti települések: Hódmezővásárhely (208), Berekfürdő (202);
– 100 példány feletti települések: Balmazújváros, Békés,  Besenyszög, Bucsa, Csongrád, Dévaványa, Gyula, Jászapáti, Jászárokszállás, Jászberény, Kaba, Kengyel, Komádi, Kölcse, Kőtelek, Kuncsorba, Kunszentmárton, Martfű, Nagykörű, Szeged, Szeghalom, Szentistván, Szolnok, Tarnaörs, Tiszafüred, Tiszapüspöki, Tiszaroff, Törökszentmiklós, Újiráz;
– Budapesten négy kerületben (10., 16.,17., 21.) sikerült erdei fülesbaglyot találni; a 17. kerületi Szilárd utcában egy – fővárosi viszonylatban számottevőnek mondható – hat példányból álló csapatot jelentettek egy magánház udvarából;

erdei_fulesbagoly_teli_szinkron_2021_orszagos_terkep_mme_monitoring_kozpont
Kép Forrása: mme.hu

 

A felmérésben a lakosság mellett az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya, helyi csoportjai, munkatársai és önkéntesei, a nemzeti parkok természetvédelmi őrszolgálata, három óvoda és két iskola, összesen több mint ötszáz ember vett részt. Ebben az évben 149 olyan településről is érkeztek információk, ahonnan az előző évben nem, ezek közül 88-ban találtak fülesbaglyot.

 

Az évről évre bővülő adatsorokból sok következtetés vonható le. Az idén az egyik legsokatmondóbb, a hazai agrárgazdaságot érintő egyik ilyen információcsoport a baglyok által elpusztított kisrágcsálók nagy száma. Kiderült, hogy a Magyarországon tartózkodó több mint 16 ezer füles bagoly legalább 4 millió – mezőgazdasági kárt is okozó – rágcsálót pusztított el a 2020/2021-es telelési időszakban. Ezek a számok is igazolják a baglyok védelmének fontosságát.

 

(Indexkép: Vásarhelyi Természetvedelmi Egyesület Facebook-oldala)

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Eger és környéke fotókon csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló