Megérkezett az idei első hó
A "Merre tovább, EKMK?" cikk írója olyan szakmai hiányosságokról tesz tanúságot, melyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni.
Bizonyára elkerülte a figyelmét, hogy a sok „jövés-menés” mellett/ellenére az Egri Kulturális és Művészeti Központ, számtalan szakmai elismeréssel és sok-sok sikeres rendezvénnyel büszkélkedhetett az utóbbi 5 évben, s több százezres látogatószámmal.
Most rántsuk le a leplet, arról, hogy "Mi zajlott a függöny mögött?"
Az elmúlt 5 évben, melyből 2 év a pandémia fogságában telt el, s ez sajnos az EKMK-t sem kerülte el, hiszen a jogszabályok értelmében 2020.március 16-tól 2021. decemberéig a telephelyek a közönségforgalom elől zárva tartottak, illetve csak részleges nyitásokat engedélyezett a jogszabály.
A "kiszervezett rendezvények" háza tájékán, egy olyan gyermek- és családi fesztivál született, mely nemcsak helyileg, hanem országosan is a gyerekek, családok – s tovább megyek a szakma – érdeklődési körébe került, ez a KISEGÉR FESZTIVÁL.
A "kiszervezett rendezvény" 2019-ben elnyerte a Magyar Fesztiválszövetség Minősítő Bizottságának elbírálása által a Minősített Fesztivál Címet, sőt ezen fesztivált a közművelődési szakma országosan is elismeri és jó gyakorlatként emlegeti.
A "függöny mögött" zajlott ugyanakkor az a folyamat, melynek eredményeként az Emberi Erőforrás Minisztériuma az Egri Kulturális és Művészeti Központ 2019/2020-as év szakmai munkájának elismeréseként a Minősített Közművelődési Intézmény 2020 Címet nyerte el.
Az EKMK által minősített tevékenység egyike a RENDEZVÉNYEK.
Formáit tekintve: színházi előadások, irodalmi összeállítások, művészeti nevelés, zenei programok (jazz, könnyűzene, népzene, világzene, komolyzene) táncszínházi előadások bemutatók fesztiválok.
A programok célja a jövő közönségének a nevelése a minőségi kultúraközvetítés, magas művészeti értéket képviselő rendezvények létrehozása, a minőségi kultúra minél szélesebb réteghez való eljuttatása, a hagyományos rendezvények folyamatos tartalmi, formai, módszerbeli megújítása.
Aki ismeri a minősítés folyamatát – természetesen a szakmabeliek ezt ismerik, hiszen a mindennapi közművelődési munka része – az tudja, hogy a rendezvények előkelő helyet foglalnak el a megpályázható tevékenységek között.
Az Egri Kulturális és Művészeti Központ 4db minősíttetni kívánt tevékenységi formával pályázott a címre: rendezvények, művelődő közösségek, tábor, származtatott szolgáltatás.
Ezen tevékenységekre az intézmény elnyerte a minősítést, sőt a rendezvények és művelődő közösségek tekintetében a legmagasabb százalékú minősítést érdemelte ki. Az audit eredményeként javasolták továbbá az ismeretterjesztést is beemelni a minősítendő tevékenységi formák közé.
A „függöny mögött” zajlott továbbá egy olyan akkreditációs folyamat 2019/2020 évre vonatkozóan, melynek eredményeként Akkreditált Kiváló Tehetségpont Címet nyert az intézmény, melyet az új tevékenységforma – színház- és drámapedagógia, tehetségfejlesztés – beemelésére alapozott az értékelő bizottság.
A "függöny mögött" történt, csak úgy "mellékesen" megjegyezve, hogy a Magyar Népművelők Egyesülete által meghirdetett, Kultúrházak éjjel-nappal programsorozathoz kapcsolódóan két díjazásban részesült az EKMK marketingtevékenysége: plakátját és kisfilmjeit is méltatták.
A szakma országos viszonylatban is ismeri a helyzetet, melyet szakmai díjakkal is jutalmazott, ilyen rövid időn belül 5 db díjjal is. Az Egri Kulturális és Művészeti Központ tevékenységei ill. marketing stratégiája a szakmai jógyakorlatok közé kerültek.
A legrangosabb elismerés azonban a közönség a látogatók elégedettsége, mely nélkül nem létezhetne a szakmánk, hiszen azt értük végezzük nap mint nap.
Hálás köszönet érte!
Utóirat: A "Merre tovább, EKMK?" című cikk írója nem kereste meg az intézmény vezetését soha, az intézmény működésével kapcsolatos kérdéseivel. Az EKMK-ban is ugyanaz a szakmai protokoll érvényes, mint bárhol máshol…
Egri Kulturális és Művészeti Központ
(indexkép: archiv.ekmkeger.hu/)