Megérkezett az idei első hó
Úgy tűnik, az egri Dobó István laktanya kérdése központi lesz az idei ellenzéki előválasztáson, majd a jövő évi országgyűlési választások során is Egerben. Legalábbis a Momentum Mozgalom begyújtotta a rakétákat ebben a témában, amikor a párt egri szervezetének vezetője, Petővári Attila egri elnök és Jánosi Zoltán országgyűlési képviselőjelölt sajtótájékoztatót tartott kedden Egerben.
A laktanya bejárata előtt tartott tájékoztatón Petővári Attila felidézte: amikor 2010-ben a Fidesz kétharmados többséggel hatalomra került, szó volt arról, hogy a kormányzat ingyen átadja a volt Dobó-laktanyát az egri önkormányzatnak, azzal a feltétellel, hogy közösségi teret alakít ki benne, illetve az egriek szociális ellátását biztosító intézményeket is oda telepíti.
Hosszú évek csöndje következett, majd 2015-ben, az akkori fideszes többségű kormányzat gyógyászati, szolgáltatói, illetve információtechnológiai központot álmodott ide, de a tuladonjog nem került az egri önkormányzathoz, ezért a tervek meghiúsultak. 2019-ben Mirkóczki Ádám polgármester-jelöltként is ígéretet tett a helyzet rendezésére, ám a mai napig nem történt semmi a területen – jegyezte meg Petővári Attila. Kiemelte: a Momentum Mozgalom egri szervezete fontosnak tartja az egriek véleményét és fontos törekvése, hogy minél részletesebben megismerje azt.
Jánosi Zoltán elmondta: számos jó példát lehet látni az országban, hogyan lehet egy ilyen nagy alapterületű épületegyüttest hasznosítani: pajtát alakítottak át rendezvényteremmé, malomból látogatóközpont lett, de egri példa is van rá, hiszen a volt dohánygyár épületéből bevásárlóközpontot alakítottak ki. Győrben a volt Frigyes-laktanyát sikerült 21.századi körülményeknek megfelelően átalakítani, amely a mai napig a győri lakosság javát szolgálja – tette hozzá.
A volt Dobó-laktanyát 40 ezer négyzetméteres alapterületével, 13 ezer négyzetméternyi épületegyüttesével nem könnyű hasznosítani, vagy értékesíteni – szögezte le Jánosi. Hangsúlyozta: az egri Momentum konstruktív vitát, előremutató párbeszédet kezdeményez az önkormányzat, a lakosság és a párt között. Nagyon sok ötlet merült fel az elmúlt 14 évben, de az egrieket senki nem kérdezte meg, hogy ők mit szeretnének az épülettel kezdeni – emelte ki Jánosi. Mint fogalmazott: a Fidesznek 11 éve volt rá, hogy cselekedjen és egy teljes uniós költségvetési ciklus forrása, mintegy tízezer milliárd forint állt a rendelkezésére, hogy egyengesse az épület sorsát, de semmit nem tettek azért, hogy megnyugtatóan rendeződjön a komplexum helyzete. Ha legalább a tulajdonviszonyt rendezték volna és lennének újrahasznosítási tervek, akkor a nemrég elfogadott hatezer milliárdos keretösszegű helyreállítási alapból, amelyből Eger lakosságarányosan 34 milliárd forintot kaphatott volna, foglalkozni lehetett volna a laktanya ügyével is – hangsúlyozta.
A sajtótájékoztatón Jánosi bejelentette: kikérik az egriek véleményét is arról, hogyan lehetne hasznosítani a komplexumot, online konzultációt indítanak, és utcai fórumokon is tájékozódnak a helyiek elképzeléseiről a témában. Ezért egy konstruktív párbeszédet kezdeményezünk az egriekkel online konzultáció formájában, illetve utcai fórumokon – jelentette ki. Hozzátette: nehéz ügyről van szó, hiszen ez az épületegyüttes nagy anyagi forrást igényel, amely meghaladja az egri önkormányzat erejét. Mindenképpen kormányzati segítségre van szükség.