Megérkezett az idei első hó
A Dusza Pincészet ügyvezető-igazgatója, Dusza Bertalan 16 másik borásszal együtt avatott nemrég kétnyelvű (magyar és angol) emléktáblát Gál Tibor emlékére a dél-afrikai Capaia szőlőbirtokon, derül ki a Présház.eu vasárnap megjelent cikkéből.
A Capaia wines oldala is megemlékezett az István Nádor Borlovagrend és a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségének látogatásáról és a Gál Tibor emléktábla avatásról.🍷
Közzétette: Magyarországi Borrendek Országos Szövetsége – 2022. április 2., szombat
A lillafüredi központú István Nádor Borlovagrend és a Magyarországi Borlovagrendek Országos Szövetségével által rendezett bortúra célállomása a Fokvárostól mintegy 50 kilométerre található Stellenbosch borvidék volt, ahol a magyar borászok által létrehozott szőlőbirtokokat, pincéket keresték fel – például Pongrátz Dezső pezsgőgyárába is ellátogattak.
Először a Gál Tibor által megvalósított Capaia szőlőbirtokot és pincészetet néztük meg. Első teendőnk az volt, hogy a felejthetetlen Gál Tibor munkásságának elismerésére, emlékének megőrzésére egy márványtáblát helyezzünk el. Ő egy olyan neves magyar szakember volt, aki a vörösbort megalkotta Dél-Afrikában, világhírűvé emelte az ottani borászatot, kiérdemli, hogy hangosan szóljon valami egy magyar szakemberről, aki szakmaiságával meg tudta teremteni azt az értéket idegen földön, ami másnak nem sikerült
– mondja az interjúban Dusza Bertalan.
Mint ismert, Gál Tibor 2005 februárjában egy szüretet követő vacsoráról tartott hazafelé, amikor a stellenboschi kanyarokban halálos baleset érte. A bortúra résztvevői a tragédia helyszínét is felkeresték. "Dél-Afrikában a baloldali közlekedés van. Az út hasonlatos a Miskolc-Eger közti szerpentines hegyi úthoz. Egy késő esti üzleti találkozó után - valószínű, hogy a fáradtságnak köszönhetően - Tibor a magyar közlekedés szerint fordult abba a sávba, ami a végzetét jelentette. Egy kamion jött szembe, ami elől nem tudott kitérni" – mondja Dusza.
A pincészet alapítója hozzáteszi: tudja, hogy Gál Tibor halálával kapcsolatban létezik egy nem hivatalos verzió is, amely szerint a bankárokkal való találkozó miatt következett be az ütközés, ezt azonban a rendőrségi eljárás nem erősítette meg. Mint mondja, a borászszakma is fenntartással kezelte a hírt. "Körbe-körbe járt az a feltételezés, hogy Tibor vissza fog térni, mert ez csak egy alibi. Kósza hír volt, de én is azt hittem, vissza fog térni."
Dusza Bertalan szerint ez az emléktábla-avatás már jóval korábban is megtörténhetett volna, Gál ugyanis nagytudású, precíz és elszánt szakember volt, akire Dél-Afrikában is felnéztek.
Legendás személyiségét, elhivatottságát a fokföldiek, kiknek ismerethiányát kiegészítette, segítette, csodálattal néztek fel rá. Mindene volt a szőlő, a bor, a termőföld, saját kezével telepítette Fokföldön a szőlőket, vizsgálta a talajt, az uralkodó széljárást, és mindent, ami befolyásolhatott egy évjáratot. Együtt lélegzett a szőlővel.
Az avatás után a résztvevők Gál Tibor 2003-as Cabernet-jével koccintottak a helyszínenen. Dusza szerint a Gál család örömmel üdvözölte az emléktábla ötletét, a 17 fős csapatnak azonban egyetlen egri tagja sem volt.
(Indexkép: Magyarországi Borrendek Országos Szövetsége / Facebook)