43 millió helyett 177 millió forintba kerül a Garzonház korlátja, maradhat?
Ennyi jut az egri döntéshozók szerint a NER-közeli cégnek.
Az egri Garzonház korlátjának problémájáról korábban is írtunk. Az akkori szakvélemény részleteiből megállapítható, hogy alapos javításra szorul az épület korlátja:
- a korlát kialakítása eredetileg is konstrukció hibás
- a nedvesség, a víz hatására a körülmények miatt korróziós folyamatok
zajlanak, ez a fémszerkezeteket intenzíven tönkreteszi, részben
megsemmisíti
- az elszabaduló fémelemek, az üvegtáblák törése, lecsúszása életveszélyt
jelenthet!
- a fém tartószerkezetek és a vb. szerkezetek kapcsolatainak teherbírása a
korábban részletezettek miatt bizonytalan
- a födémben a vízorrok kialakítása nem megfelelő
- a lapburkolat helyenként felvált, leesése életveszélyt jelenthet!
- a tönkremeneteli folyamatok gyorsulnak, a beavatkozások elkerülhetetlenek
- a jelenlegi rendszer javítgatása csak átmeneti megoldás lehet, gazdaságtalan
- új korlátrendszer építését javasolom tervek alapján, korszerű anyagokból,
esztétikus megjelenéssel, minimális karbantartási igénnyel, az EUROCODE
előírásai szerinti teherbírási képességgel
- az új tartóváz horganyzott vagy porszórt kivitelű legyen
- a korlátelemek tartására közbenső segédoszlopok ne készüljenek a burkolat
áttörési hibák elkerülése érdekében, helyette alsó összekötő zártszelvény
készülhet
- a korlátbetétek a településképi egyeztetéseket is figyelembe véve edzett üveg,
BETONYP lap vagy POLYCARNONÁT legyen (tűzvédelem, mechanikai
ellenállás fontos)
- a korlátbetéteknek ne legyen alul vízmegfogó szerkezeti kialakítása
- a kapcsolatok csavarozottak legyenek, a nagy egyenes hosszak miatt a
fémelemek dilatációja elengedhetetlen
Most a helyzet annyiban változott, hogy elindulhatnak a javítási munkálatok, csakhogy időközben a 2020-ban még 43 millió forint összegű munkálatok idénre már 177 millió forintra emelkedtek, ráadásul nem pontosan javításról vagy cseréről van szó, hanem gumiszabály jellegű „helyreállításról”, továbbá kizárólag csak Fideszhez és a NER-hez kapcsolódó cégek indultak a közbeszerzési pályázaton és egy tőről metszett NER cég kapta meg a munkálatokhoz a feljogosítást.
A kozbeszerzes.hu adatbázisa alapján a három induló a Fenstherm Kontakt Korlátolt Felelősségű Társaság, TETŐ CENTRUM '95 Építőipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság valamint a Marina Lake Kft. volt. Ez utóbbi nyert a Fensthermes 188 milliós ajánlatával szemben „mindösszesen” csak 177 millió forintos ajánlattal. A Marina Lake Kft. korábban a balatonföldvári lakópark építésével szerzett kétes hírnevet, mivel az akkori orosz tulajdonosok, noha lakóingatlanokat építtettek mégis apartmanokként kerülhettek használatba.
A történetben az is furcsa, hogy Mirkóczki Ádám szerint 100 millióból is meg lehetett volna oldani a javítást, de Farkas Attila alpolgármester szerint a polgármester nem szakember és amúgy is a piac annyira torz, hogy már csak NER-közeli cégek tudnak elindulni rajta, továbbá az építőanyagok ára is nagyon megdrágult az utóbbi időkben.
Arra nincs válasz, hogy a késlekedés miatti megnégyszereződött ár miatt ki a felelős, mivel az egri közbeszerzési szabályoknak megfelelően nem elsősorban a Közgyűlés a felelős a döntésekért, hanem a héttagú Önkormányzati Közbeszerzési Döntéshozó Bizottság (ÖKDB) (tagok a város honlapja szerint: Mirkóczki Ádám polgármester, Minczér Gábor alpolgármester, Mirkóczki Zita, Dr. Pápai Ákos, Sós Tamás, Orosz Lászlóné és Oroján Sándor.) A másik illetékes döntéseket hozó bizottság pedig, a négytagú Közbeszerzési Bíráló Bizottság, aminek a tagjai a város honlapja szerint: Bódi Zsolt, Földvári Győző, Farkas Attila alpolgármester és Pócs Alfréd. (Keresztes Zoltán cikkünk megjelenése után jelezte, hogy már nem tag, de ezt az önkormányzat honlapján 2023. október 2-án még nem vezették át.)
Megállapítható, hogy Egerben az utóbbi időben egyre-másra a NER-hez, Mészáros Lőrinchez és a Fideszhez több szálon kapcsolódó cégek nyernek megbízásokat, de jelen esetben a megnégyszereződő költségek láttán jogosan merül fel a kérdés, hogy ebből akkor ki és mennyit nyúl le?
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |