2024. április 27., Zita

Mindenki ügye

Több mint 850 réti- és parlagi sast számoltak a megfigyelők

2019.11.30. 00:00

Idén több mint 550 rétisast, illetve 300-nál is több parlagi sast számoltak a megfigyelők a január 13. és 15. között rendezett, Országos Sasszinkron elnevezésű program során.

 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil természetvédelmi szervezetekkel együttműködve tizennegyedik alkalommal szervezte meg a Magyarországon telelő sasok éves számlálását - áll az egyesület MTI-hez eljuttatott keddi közleményében.

    

A megfigyelés során a réti- és parlagi sasok mellett három szirti sast és két fekete sast, valamint további tizenkét ragadozómadár-faj mintegy 6100 példányát is megfigyelték a szakemberek. Vörös kányából kilencet, kékes rétihéjából több mint hatszázat, barna rétihéjából 365-öt, karvalyból 170-et, héjából 32-t, egerészölyvből több mint négyezret, gatyás ölyvből csaknem kétszázat, pusztai ölyvből kettőt, vörös vércséből hétszáznál is többet, kerecsensólyomból harmincat, vándorsólyomból több mint harmincat, kis sólyomból pedig 15-öt számoltak. 

 

 

 

képek forrása: mme.hu
    

A nappali ragadozó madarak mellett baglyokat és ragadozó életmódú énekesmadarakat is rögzítettek a felmérők, sőt néhány régióban a túzokokat is számba vették.
    

Az idei sasszinkron hétvégéjének időjárása és a terepi viszonyok megnehezítették jó néhány olyan terület megközelítését, amelyeken a korábbi években végeztek felmérést, ezért csökkent kis mértékben a felmért terület nagysága az előző évihez képest. 

 

fotó: Morvai Szilárd/paralagisas.hu
    

Az egy időben történő megfigyeléseken idén 357-en vettek részt országszerte, ők érintették az ország legjelentősebb ismert sastelelő-helyeit, ebből következően a lehető legpontosabb képet lehet alkotni az itt tartózkodó fajokról és ezek egyedszámáról. A felmérők a mostoha időjárási körülmények közepette összesen 15 637 négyzetkilométernyi területet figyeltek meg, ez az ország területének 17 százaléka.

 

forrás: mti.hu

 

 

 

Te követed már az Egri Ügyeket a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!

 

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló