2024. április 26., Ervin

Mindenki ügye

Pénzbírság vagy csak figyelmeztetés? Rajtad is múlik!

Egri Ügyek 2019.11.30. 00:00

Ha jogszerűtlen vagy túlzó helyszíni bírságot kapsz, nem vagy köteles aláírni azt, és nyolc napod van fellebbezni ellene.

 

Ha viszont megbüntettek, és alá is írod a helyszíni bírságot, azzal elismered, hogy elkövetted a szabálysértést; ezután már nincs is jogod fellebbezni ellene. Ha van rá bizonyítékod, hogy nem követted el azt, amivel vádolnak, semmiképpen ne írd alá. Ilyenkor feljelentést tesznek ellened és a szabálysértési hatóság elé idézhetnek egy öt napon belüli időpontra. Ott kérheted, hogy mutassák meg az iratokat és a bizonyítékokat, kérdezhetsz, a bizonyítékaidat (tanú, irat, fotó, felvétel, stb.) felhasználhatod, ügyvédet vehetsz igénybe, megtámadhatod a határozatot. Az eljárás végén vagy büntetést szabnak ki, vagy megszüntetik az eljárást. Tudnod kell viszont, hogy az ott kiszabható pénzbírság maximális összege magasabb, mint a helyszíni bírságé.

 


Hogyan lesz a helyszíni bírságból börtönbüntetés?

 

Tudtad, hogy a biciklicsengő hiánya miatt nemcsak több tízezres bírságot lehet kiszabni, hanem figyelmeztetést is lehet alkalmazni?

 

És azt tudtad, hogy ha panaszt szeretnél tenni egy rendőri intézkedéssel szemben, akkor azt egy rendőrségtől független szervnél, a Független Rendészeti Panasztestületnél is megteheted?

 

A Tudtad-e kampányról: 

 

Márciusban minden eddiginél átfogóbb civil kampány indul, melynek célja a közös, összefogáson alapuló ismeretterjesztés és figyelemfelhívás. A projektben részt vevő közel harminc emberi jogi civil szervezet karikatúrákkal illusztrált, egyszerű mondatok segítségével szeretnének érthetőbbé, és a mindennapi tudás részévé tenni olyan aktuális társadalmi és emberi jogi témákat, mint a menekültkérdés, a hajléktalanok és a fogyatékkal élők helyzete, vagy a szexuális kisebbségek ügye.

 

A kampány fontos társadalmi kérdéseket, azok jogi szabályozását és a hozzájuk kapcsolódó következményeket kívánja átláthatóvá tenni. Olyan témákat közvetít közérthetően, melyekkel az emberek akár nap, mint nap találkozhatnak. 

 

A különösen aktuálissá váló menekültügy mellett a projekt felhívja a figyelmet többek között a hajléktalanok, a börtönből szabadultak, a fogyatékkal élők és a szexuális kisebbségek helyzetére, de információkkal szolgál arról is, milyen kérdésekre tagadható meg a válasz egy állásinterjú során, vagy mi a teendő, ha helyszíni bírsággal kell szembenézni.

 

A kampány március 2-től 20 munkanapon át 20 egyszerű és közérthető „Tudtad-e” mondat, és hozzájuk kapcsolódva egy-egy Merényi Dániel által készített illusztráció segítségével mozdítja elő a tisztánlátást. A rövid, tömör információk mellé minden esetben egy háttéranyag is társul, amely alaposabb tájékozódást tesz lehetővé, és bepillantást enged a témához kapcsolódó civil szervezetek munkájába.

 

Portálunk is csatlakozott a kampányhoz, így mától minden nap közlünk egy-egy illusztrációt.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló