2024. április 26., Ervin

Mindenki ügye

Magyarország a második legszegényebb állam az Európai Unióban, Románia megelőzött minket

2019.11.30. 00:00

Az Eurostat felmérése szerint csak a bolgár háztartások fogyasztanak nálunk kevesebbet.

 

Döbbenetes megállapításokat hozott nyilvánosságra az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat. A 2017-es gazdasági adatok alapján azt vizsgálták, hogy az egyes tagállamokban mekkora az egy főre jutó tényleges fogyasztás (AIC), azaz egy ember, illetve egy háztartás mit és milyen mennyiségű árut és szolgáltatást vásárolt meg az adott évben. Vagyis ez mutatja leginkább a szegénység szintjét, azaz, hogy mekkora az átlagos életszínvonal egy adott országban.

 

Ennek alapján Magyarország az EU átlagának 62 százalékát érte el, amely eredménnyel Horvátországgal együtt a második legszegényebb uniós tagállamnak számítunk, csak Bulgária szegényebb 54 százalékkal.

 

Az Unióhoz hazánknál három évvel később, 2007-ben csatlakozott Románia viszont az uniós átlag 68 százalékát érte el, vagyis megelőzött minket, ráadásul ez 2015 óta, alig két év alatt sikerült nekik. Uniós szomszédaink közül Szlovákia és Szlovénia is messze megelőz minket 76-76 százalékos eredményével.

 

 

Nem is beszélve Ausztriáról: a sógorok 117 százalékkal a harmadik leggazdagabb nép az EU-ban. De az Unió leggazdagabb polgárai Luxemburgban élnek, ott az egy főre eső fogyasztás az uniós átlag 132 százaléka. Őket Németország követi 122 százalékkal.

 

De mi a helyzet a sokat emlegetett GDP-vel, vagyis bruttó nemzeti össztermékkel? Ez a mutató azt jelzi, hogy egy ország gazdasága mennyire produktív, milyen mennyiségű terméket és szolgáltatást állít elő. Az Eurostat az egy főre eső, de a vásárlóerővel korrigált értéket vizsgálva (vagyis az emberek jövedelmi helyzetéhez viszonyítva a nemzetgazdaság erejét) sem igazán teljesít jól Magyarország.

 

E tekintetben csak hat országot, a balkáni uniós tagállamokat, illetve Lettországot tudjuk megelőzni az uniós átlaghoz képest 68 százalékos eredményünkkel. Előnyünk azonban nem nagy, ennél a mutatószámnál például Románia 63 százalékon áll, de Szlovákia 76 százalékkal előz minket.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló