2024. április 27., Zita

Környék ügye

Kiderült: 18 ezer lakást érinthet Heves megyében a csapvíz ólomszennyezettsége

2019.11.30. 00:00

Az 1945 előtt épített lakóházak lakóit érintheti főként a probléma.

 

Az Egri Ügyek is beszámolt róla, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) eddig 2700 csapvízmintát vizsgált meg a Nyitott laboratórium nevű programban, és ezek egyötödénél állapítottak meg határérték feletti ólomtartalmat. Az ólommérgezés egyebek mellett idegrendszeri megbetegedéseket okozhat, a várandósok és a három év alatti gyerekek számára fokozottan veszélyes az ólomtartalmú víz fogyasztása.

 

A konkrét vizsgálatok mellett azt is összesítették, hogy a lakóházak kora alapján hol mekkora az ólmos csapvíz esélye – ezt egy országos térképen is elhelyezték, ahol utcára lebontva megtekintheti, hogy Egerben és Heves megye más településein hol magas az ólomszennyezett csapvíz kockázata.

 

Fontos kiemelni, hogy az NNK alapvetően a kockázatokat mérte fel. A heol.hu megkérdezte az Észak-magyarországi Regionális Vízművek Zrt.-t (Érv Zrt.), a Heves Megyei Vízmű ZRt.-t és kormányhivatalt is, milyen a víz minősége szűkebb hazánkban, van-e okunk aggódni. Az ÉRV. Zrt. szerint a cég szolgáltatási területén jellemzően nincsenek ólomvezetékek. A régebbi építésű, főleg 1945 előtt épült ingatlanok belső hálózatában azonban előfordulhatnak olyan elöregedett vezetékszakaszok, melyek a vízminőség szempontból gondot jelenthetnek. Ez a cikk szerint mintegy 18 ezer ingatlant jelenthet.

 

 

Ezt erősítette meg a megyei kormányhivatal is, tájékoztatásuk szerint a csapvíz esetleges ólom tartalmának fő forrásai azok az épületeken belüli belső vízhálózatok ólomcsövei, melyek a régen épült lakások belső ivóvíz-hálózatában helyenként akár még ma is megtalálhatók.

 

A Heves Megyei Vízmű is azt állítja, hogy szolgáltatási területükön elhanyagolható az ólomvezetékek előfordulása. A cég szerint utcai gerincvezeték egyáltalán nem, házi bekötővezeték is csak nagyon kis számban fordul elő ólomtartalommal. A társaság tapasztalatai ráadásul azt mutatják, hogy az 50-80 éve épült ólomvezetékek belső falán hosszú évtizedek alatt kialakult belső vízkőréteg szinte kizárja, hogy az ólom vízzel érintkezzen.

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló