2024. április 26., Ervin

Környék ügye

Ferikét, a megye kedvenc gólyáját nem érdekli Afrika, megint itt maradt velünk

2019.11.30. 00:00

Bár azért az látszik, hogy olykor fázik, de a legzordabb időkben is kitart.

 

A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága osztott meg egy nagyon szívmelengető sztorit egy gólyáról, Ferikéről, aki idén is úgy érezte, mit neki Afrika meg a hosszú út, marad ő a kedvenc helyén, Hevesvezekény környékén. A BNPI munkatársai azért osztották meg Ferike történetét, mert az utóbbi időszakban megszaporodtak a lakossági bejelentések, miszerint Hevesvezekény közvetlen határában egy gólya árválkodik.

 

És akkor jöjjön Ferike története! A most 3 és fél éves madár 2017 júniusában, egy Tarnaszentmiklóson lévő fészekből esett ki nagyjából kéthetes fiókaként, majd a nemzeti park egyik munkatársának családjával eltöltött néhány nap után a Hevesvezekényen működtetett átmeneti madármenhelyre került. Ő itt Ferike kiskorában, na és Nokedli, az ideiglenes haver:

 

 

A családnál a gondos ellátásnak köszönhetően rendben fel is cseperedett. A koszt és a kvártély, amiben részesült, viszont olyannyira ínyére volt, hogy madarunk gyakorlatilag domesztikálódott, és bár azóta több alkalommal találkozott vadon élő fajtársaival, párba nem állt, a hosszú afrikai út pedig végképp nem csigázta fel.

 

Ehelyett inkább birtokba vette a települést, nyáron sorra látogatja a veteményeskerteket, besegítve a kinti, elsősorban növényvédelmi jellegű munkákba, máskor pedig az utak mentén forgalomirányítást végez. Ferike közvetlen és őszinte viselkedésével hamar meghódította Vezekényt, és méltán vált a település gólyájává, miközben soha nem feledkezett meg fiókakora helyszínéről és kellően opportunista módon a zord, táplálékhiányos időszakban mindig felkereste azt. Így jár el napjainkban is: nappal a legzordabb időben is kint időzik a községbe vezető út mellett, felügyeli az eseményeket, este viszont hazajár a biztonságot jelentő menhelyre.

 

A tervek szerint Ferikét hamarosan befogják, nehogy mégis valami baj érje, hogy azután tavasszal ismét nekirugaszkodhasson a vad lét viszontagságainak.

 

 

 

FONTOS! A fehér gólya hazánk közismert és közkedvelt madara. Fészkelő állományának szinte egésze emberlakta környezetben él, a vidéki-falusi hangulat elmaradhatatlan részévé válva. Magyarországon a fészkelő párok száma 5000-5500 között alakul, állománya kisebb-nagyobb ingadozások mellett is stabilnak tekinthető. Mindezek mellett hazánkban és vonulása során, illetőleg telelőhelyén is számos veszélyeztető tényező tizedeli állományát. A legfontosabbak között említendő az általa preferált élőhelyek eltűnése, a túlzott és nem megfelelő peszticid-használat okozta mérgezés, a Mediterráneumban és Észak-Afrikában jellemző vadászat, valamint az áramütés, mely költési szokásai miatt kiváltképp veszélyezteti. Hazánkban a fehér gólya fokozottan védett, pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 100 000 Ft. Vigyázzunk rájuk, és Ferikére is!

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló