2024. november 22., Cecília

Vélemény

A Fidesz nem verhetetlen! Császár Zoltán nagyinterjúja portálunkkal

Egri Ügyek 2019.11.30. 00:00

Interjúsorozatunk következő alanyát városszerte ismerhetik. Akár a városban vásárlás közben, akár a körzetét járva találkozhatunk vele. Nevét sok legenda övezi és most kíméletlenül faggattuk a Szépasszonyvölgy császárát, az egri közélet fenegyerekét, az 1.körzet 5x-ös veretlen bajnokát, a közgyűlés porondmesterét: Császár Zoltánt.

 

Császár Zoltánnal Eger belvárosában beszélgettübk. Az interjút közben többször meg kellett szakítani mert a képviselővel sokszor szóba elegyedtek az épp arra járók. Sorozatunkban korábban már megkérdeztük Várkonyi Györgyöt és Dr. Ringelhann Györgyöt.

 

 

EÜ: Több értelemben is legenda vagy a legendák közt. Mit tudhatunk Császár Zoltánról?

 

CSZ: Igazán megtisztelő, hogy legendaként emlegetsz, valóban sokan tesznek hasonlóan. Az egri közélet legendája címet főleg a választók ragasztották rám. Miért is? Ez egy érdekes kérdés lenne. Öt választást megnyerni nagy dolog, de nem lehetetlen. Szinte majdnem minden kormányzó párt ideje alatt tudtam képviselni a választókat. A Fidesz színeiben háromszor, függetlenként kettőször nyertem el a választók bizalmát. Talán aki ezt megcsinálja, azt nem a szél fújja be.

1953-ban születtem Egerben, édesanyám tanárnő, édesapám járási tanácsos volt. Anyai nagyszüleim tősgyökeres egri iparosok voltak. 5 éves koromban már megmutatkoztak képességeim, ugyanis az első elemi osztályt gimnáziumban kezdtem. Ennek oka, hogy az akkori Jurij Alekszejevics Gagarin Általános Iskola még nem épült meg, ezért a Gárdonyi Géza Gimnáziumban kezdtem meg tanulmányaimat. 1967-ben már gimnazistaként koptathattam a Gárdonyi padjait, ahol 1971-ben érettségiztem. A jó szakmák akkor biztos megélhetést jelentettek, ezért a GMSZ-ben 6 szakmát sajátítottam el. Épületgépész technikusként és szakipari elszámoltatónak alkalmaztak, de dolgoztam a Nemzeti Bank Emissziós Főosztályán, 10 évig a Tanárképző Főiskolán technikusként, a Kórházban főgondnokként és osztályvezetőként.

 

Gyermekkoromban sokat kézilabdáztam, valamennyit vízilabdáztam is. Nyertünk versenyeket, ám MBI-re sose tudtunk kijutni. Nem ebben rejlett a tehetségem. Büszke vagyok, hogy én is lent kezdtem, minden lépcsőfokon haladtam felfelé a ranglétrán saját erőből tanulva, a helyi közélet csúcsára. Ezt becsülik. Sokkal jobb, mint a família és bratyi barátok útján szerzett „érdemekkel” csúcsra jutni, és onnan kellő tapasztalat és képesség hiányában leszédülni a mélybe. Vannak munkás és professzor barátaim egyaránt, és egyformán tisztelem őket, ahogy fordítva is.

 

1990-ben a Tanárképző Főiskolán a Főiskola Közalkalmazotti Tanácsába választottak be, ahol sokat tanultam küzdeni ez emberekért és a közérdekekért. Rá két évre, hívásra beléptem a Fideszbe, ami akkor országos szinten is egy jelentéktelen tömegű és képviseletű párt volt, de éreztem a jövőt benne. 1998-ben - szintén megkeresésre- jelöltek, hogy a Fidesz színeiben az egri 1.számú választókörzetben induljak. Fontos megjegyeznem, hogy a köz által értékelt és megbecsült, hiteles emberek nem voltak akkor a Fideszben. Ez támasztja alá, hogy az akkori 13 Fideszes jelöltből az 5 új ember megnyerte a választást a körzetében, a többi régi 8 tag pedig mind kikapott. Ezen az első választáson például 7 jelölt indult a képviselőségért a körzetemben, ahol egymagam megszereztem az 50% fölötti támogatást, és például Habis László 4. lett, az akkori MSZP és az SZDSZ háta mögött kullogva.  

 

Négy hónapra rá a Szépasszony völgy fejlesztési biztosa lettem. 2000-ben befejeződött a Szépasszony völgy több százmillió forintos rekonstrukciója. Akkor adták át a Bacchus és a Szépasszony szobrot is. A Szépasszony völgy fejlesztéséért az akkori Gazdasági Minisztérium államtitkára levél útján részesített elismerésben, valamint a Szépasszony völgy és a város idegenforgalmáért végzett munkámért a Szicíliai Idegenforgalmi Régió vendégei Egerben Viktória érdeméremmel tüntettek ki, amiről a sajtó akkoriban beszámolt. 2001-ben filmet készítettem a Szépasszonyvölgyről „Szépasszonyvölgyi séta pincenézővel” címmel, melyet levédettem, ma a könyvtárban bárki számára megtekinthető.

Mindeközben a körzetem évről évre fejlődött, melyet a körzetemben, s azon túl is elismernek. Végül ugye három választást nyertem a Fidesznek és kettőt nyertem függetlenként, legyőzve például a Fideszt is. 2010-ben a Fideszt Egerben feloszlatták, ahová - másokkal ellentétben - nem kívántam visszajelentkezni, mivel aki ennyi pozíciót töltött be a párton belül (képviselő, Urbanisztikai és Jogi Bizottság tagja, Fidesz városi alelnöke, Fidesz-KDNP frakcióvezetője…stb), nem biztos, hogy nekem kellett volna visszakérni magam. Én magamtól sosem jelentkeztem vissza, a Fidesztől pedig ilyesfajta felkérést soha nem kaptam. Ahol már fizetős pincér voltam, én nem megyek vissza kenyeres gyereknek. Vannak, akik ezt megtették. Egy pártnak legyen megtisztelő, hogy segíthetem a munkájukat és ne fordítva.

 

2010-ben és 2014-ben a választást már függetlenként indultam, ahol a szokásos módon nagy fölénnyel nyertem. Tulajdonképpen mindig is királycsináló voltam, mert bárkit „elvertem” a körzetemben, azokból mind polgármester, alpolgármester, bizottsági elnök lett. Persze remélem a jövőbeni indulókat nem ez motiválja majd az indulásra.

Sok mindenről beszéltem így hirtelen, de az igazán nagy büszkeségemet a végére hagytam. A családom. Fiatalon, 21 évesen nősültem meg. Fiatalon ismertem meg a 18 éves Marikát, aki Miskolcon végzett vendéglátóipari technikumon. A kapcsolat szülők révén adott volt, és 1 év leforgása után a szerelem házassághoz vezetett. 2 fiamat is Marika adta meg nekem; Attilát és Zoltánt. Attila egy Budapesti szálloda biztonsági menedzsere, Zoltán Hollandiában egy amerikai bankban dolgozik. Nemsokára egy éve pedig megszületett az első unokám. Úgy érzem, hogy a nagyapaságot kaptam, ami nagy öröm és felelősség, de még szívemben és tettvágyságomban nem értem el azt a kort. Nem érzem magam közéleti nagyapának. Rutintalanabb vagyok a nagyapaságban, mint a köz szolgálatában, de olyan felelősen tartom a szemem kis unokámon, mint a körzetemen!

Büszke vagyok, hogy egri vagyok, büszke vagyok Egerre és az egri emberekre. Bárhol járok a nagyvilágban ezt megosztom mindenkivel, akivel tudom.

 

EÜ: Sokszor látunk a piacon, a boltban vagy csak a sétálóutcán, és mindig, de tényleg minden esetben a feleséged kezét fogod. Megszokás?

 

CSZ: Ne aggódj, nem látászavarban szenved a feleségem. Jóideje a feleségem és remélem megadja a sors, hogy minél tovább foghassam a kezét és elvisel minden hibámmal és neki nem tetsző tulajdonságommal együtt. Egyszerűen nagyon szeretem Marikát, ezért fogom a kezét. Neki is nagy része van a sikeres pályámnak.

 

EÜ: Sokszor látom, hogy megállítanak az utcán és elmesélik az emberek a gondjaikat. Az esetek nagy többségében ígérvényeket teszel, utána jársz, lobbizol. Mindig így csinálod?

 

CS.Z: Mindig, mindenkivel. Legyen az vezető, utca embere vagy akár hajléktalan. Engem nem az érdekel, ki hogy gondolkodik, melyik pártnak a tagja vagy akármi. Én mindenkiben a gondokkal küzdő embert látom és az egyik alapelvem az alázat! Legyen az ember olyan, mint a búzakalász: legyen tele szemekkel és alázattal hajtsa le a fejét, ne olyan, mint az útszéli pitypang: fölfelé nézve, de teljesen üres. A sors mindenkit bárhová vezényelhet, büntethet vagy jutalmazhat.

 

EÜ: 19. éve vagy a Szépasszony völgy képviselője. Szereted a bort?

 

CSZ: Bevallom őszintén, hogy nem iszok bort. Nem szeretem az alkoholt, sose szerettem. Emellett gyakran vezetek. De természetesen ezért cserébe a világon mindenhová elviszem a boraink jóhírnevét.

 

 

EÜ: Ha a közgyűlést hallgatjuk, rendszeresen ostorozod Habis László polgármestert. Hol finomabban, hol keményebben, de mindig terítéken van nálad. Haragszol a polgármesterre?

 

CSZ: A politika és a közügyek nem sértődéses műfajok. Aki ezt a pályát választotta, vállalta azt is, hogy ostorozni fogják. Ez természetes, ezért nem haragról van szó. A közért végzett munkáját elismerem, melyet alpolgármesterként és elismert szakemberként végzett a városért. Azonban sajnálom és hiányolom, hogy nehezen mer kiállni a saját elvei mellett. Kifejezetten nem tetszik, hogy beolvadt a Fideszbe, melyet előtte oly hevesen kritizált. Küzdöttem vele a körzetemben is, hisz jelölt volt anno. Ő elbukott, én nem. Úgy érzem, se képességben, se munkában, se munkabírásban se másban nem több mint én.

 

EÜ: Lesz, amikor Császár Zoltán, már nem szerepel majd a szavazólapokon. Mit mondana egy, a helyedre pályázó fiatal képviselő-jelöltnek? Mi a recept a sikerre?

 

CSZ: Úgy látom már átvetted Nostradamus szerepét. A nem szereplés nem aktuális, a receptet pedig mondom. Megnyugtatlak, te is idősödni fogsz és aktuális lesz. Ha egyszer eljön ennek az ideje, föl kell tennünk magunknak pár kérdést. Például, dolgozni akaró vagy haszonleső jelöltek lesznek-e? Jó értelemben vett képviselők lesznek, vagy csak üzletemberek? Bízom benne, hogy a jövő generációjának elege lesz ebből a szindrómából és rájönnek, hogy gyermekeink, unokáink akkor lesznek sikeresek, ha normalizálódik a politikusi életvitel és magatartás. Amikor az „én” helyett újra a „mi” jön vissza.

 

A fiataloké a jövő ez nem kérdéses és ez így is a jó. Mindenki így kezdi, de az élettapasztalathoz idő kell. Ha érez magában küldetéstudatot a köz érdekében és nem a zseb érdekében, ha igényes környezetére, van benne embertársa iránti együttérzés, ha nem felejti el, hogy hol kezdte egykor, és ha lesz valaki megismerni az elesettebb volt barátait, volt munkatársait, és ha nem a felső réteg nyerészkedő bravűrjei a cél, amit el akar érni, akkor bátran vágjon bele. Akkor nem fog a „futottak még” kategóriájába visszazuhanni, politikusi tömegcuccként. Ebből a rétegből 5 választásra visszanézve sokat láttam, mert a nép nem hülye. A pártoknak meg csak addig kell valaki, míg szolgalelkülettel végrehajtja az utasítást. Ha kell, eldobják, mint a használt zsebkendőt és ennyivel véget is ért a karrier számára.

 

EÜ: Akkor nincs általános recept vagy örökre Császár Zoltán titka marad?

 

CSZ: Nézd, bármennyire is közhelyeket szoktak mondani, ez nem egyszerű. Egyrészt mérje fel a saját képességeit. Mérje fel, hogy el tud e a végsőkig menni, ha küzdeni kell. Becsüli-e önmagát annyira, hogy soha nem adja fel. Embertársában partnert lát-e és nem szavazatot. És végül, maga mögött tudja-e a család támogatását, mert annak terhére ne csinálja.

Ha úgy érzi, rendelkezik mindezekkel, akkor ne induljon, mert önmagát csapja be, mert ilyen ember nincs! Az egyik felével rendelkezhet, de a másik felét az életben fogja megtanulni, de akkor révbe is ér.

Komolyra fordítva a szót nekem a recept bevált, jó szívvel ajánlom. Hajrá határozott és becsületes fiatalok! Családotokért és értünk tegyétek széppé és élhetővé a jövőt, és mondjatok nemet a megosztottságra, a felelőtlen ígérgetésekre, a közpénz iránti felelőtlenségekre, ne legyetek szánalmas politikusi aranyásók!

 

EÜ: Sokan - főleg a közgyűlési felszólalásai miatt - inkább tekintenek rád, mint showman-re mint képviselőre. Ki pozitív, ki negatív értelembe véve. Te mit gondolsz erről?

 

CSZ: Elismerem, hiszen az élet show nélkül keserű volna. A showman egyben előadóművész is, de ezt ficsúr módjára nem lehet csinálni. Hitelesen csak az tudja csinálni, aki tudja, hogy mit akar és rend van a fejében. Akinek az eredménye egyenes arányban van a show-val. Az eredménynek pedig ott kell feküdnie a placcon. Pozitív egyéniségű előadásmódomról a hírlap szerkesztője is elismerően nyilatkozott.

 

Van egy mondás, mely szerint sírni csak a győztesnek szabad. Ez vagyok én Császár Zoltán, gyengeségeimmel és erőségeimmel együtt büszkeséggel. Aki szeret, ezért szeret, aki nem, az majd ezért fog megszeretni.

 

EÜ: Frakció alakításában nem gondolkodott? 5 kompenzációs listás képviselőből kettőtt nem tudna megnyerni magának?

 

CS.Z: Igen, ismeretes, hogy ha van frakció, akkor a frakcióvezetőnek van egy kis több „jogosítványa” a közgyűlésben. Mindenképpen érdemes lett volna ezt kiaknázni. Én felvetettem az ötletet, hogy egymást tiszteletben tartva alakítsunk egy frakciót. Úgy látszik a pártkatonák elszámoltathatók. Hozzáteszem, hogy a többi ellenzéki képviselők munkája nem olyan felelősségteljes, mint az enyém, ugyanis minden ellenzéki képviselő - rajtam kívül - listás, azaz nincs egy egyéni körzete, ahová el kellene számolniuk a munkájukkal. Én a munkámért felelek, erről mondtak véleményt rendszeres megválasztásommal.

 

EÜ: Mire vagy a legbüszkébb a munkásságod során? Műszaki beruházások tekintetében?

 

CSZ: Ciklusaim alatt a Hatvani kapu tér, Bartók tér és Szépasszony völgy és környékét sikerült megújítani. Önhibámon kívül a Hajdúhegy és környékének fejlesztése csak most áll fejlesztés alatt, ennek fokozatos arculatjavítása következik majd. Büszke vagyok ezekre a fejlesztésekre, de még idő kell. Az idő nekem dolgozik, akik ellenem dolgoznak, azok fölött pedig az idő lejárt. 2019-ben erre bizonyosság lesz.

 

EÜ: Ahogy már beszéltünk róla, nem csak a körzetedben vagy népszerű. Indulnál egyszer a polgármesteri székért?

 

CSZ: Ismétlem, mindenképességgel, ismerettel, tapasztalattal rendelkezem a kihíváshoz. A Fidesznek eddig sem volt jelöltje két ciklus óta. Habis belépett közéjük, s kétszer őt kérték fel erre. Egyik pártnak sincs jó személyzeti politikája. Számukra a pozíciók politikai alku kérdése. Számomra nem! Nagyon sok városlakó véleménye, hogy a helyzet érett rá, felkészültséggel, rátermettséggel együtt. Több mint 3 év van eldönteni minden lehetőséget. Engem már nem kell megismertetni Egerrel, az egriekkel, sem a köztudatba bedobni. A 2019-es helyhatósági választáson lesz 21 évem a köz szolgálatában a városban, ami országosan is rekord. Nyerő személyiség – nyerő számmal! Az idő választ ad addig mindenre. Megkerülhetetlen leszek az ügyben, és ha vállalom a megmérettetést, akkor a városért, a kiszámíthatóbb biztos jövőért teszem függetlenként! A Fidesz nem verhetetlen! Semmi nem tart örökké, csak a letett munka értéke.

 

EÜ: Köszönöm, hogy a rendelkezésünkre álltál!

 

CSZ: Én köszönöm a megtiszteltetést!

 

 

 

Te követed már az Egri Ügyeket a Facebookon? Nem! Akkor ITT most megteheted! Köszönjük!

 

 

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló