Megérkezett az idei első hó
Csütörtök délután markáns hidegfront érkezik Magyarországra, ami viharos széllökéseket, havazást, zivatarokat hozhat. Az ország több északi megyéjére, köztük Heves megyére is elsőfokú figyelmeztetéseket adott ki a megeorológiai szolgálat a várható zivatar és erős széllökések miatt.
A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság prevenciós oldalán pedig arra figyelmeztettek, hogy az érkező font nagy hatással lehet a biztonságos közlekedésre is. A közúti közlekedési balesetek megelőzése érdekében gépjárművezetőként ebben az időszakban sokkal körültekintőbben, óvatosabban kell közlekedni – hangsúlyozták, majd felsorolták, mire fontos odafigyelni:
– A várhatóan havassá, nedvessé, csúszóssá váló utak komoly odafigyelést igénylenek. Nedves, jeges útfelületen jelentősen nő a fékút, a féktávolság, a hirtelen fékezéssel nagy mértékben nő a megcsúszás, kifarolás, adott esetben a pályaelhagyás veszélye, ezért ilyen útviszonyok között a megengedettnél is alacsonyabb sebességgel közlekedjünk, óvatos, finom fékhasználatra törekedjünk, illetve kerüljük a hirtelen kormánymozdulatokat.
– Nagyobb követési távolságot tartva lassabban kell vezetni, így kisebb a balesetek bekövetkeztének kockázata, rossz manőverezés esetén pedig a hibák könnyebben korrigálhatóak.
– Lakott területen kívül és belül egyaránt vigyázzunk az úttest mellett haladó gyalogosokra, kiemelten a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek, iskolák, buszmegállók környékén, ahol mér-sékeljük a sebességünket, helyezzük magunkat készenléti állapotba a fékezés kapcsán.
– A krónikus betegségben szenvedők, továbbá azok, akik érzékenyek az időjárási frontokra, csak és kizárólag indokolt esetben vezessenek gépjárművet.
– Ebben az időszakban különösen fontos a gépjárművek téligumiabroncsainak, a fékberendezéseinek, az ablaktörlő berendezéseinek, illetve a világító berendezéseinek kifogástalan mű-szaki állapota.
Gyalogosként és kerékpárosként szintén rendkívül nagy körültekintésre van szükség ebben az időszakban:
– A gyalogosoknak a járdán, ahol nincsen járda a leállósávon, az útpadkán vagy a kerékpárúton, ha egyik sincsen vagy gyalogos közlekedésre alkalmatlan, akkor az úttesten lakott te-rületen belül lehetőleg a menetirány szerinti bal oldalon, lakott területen kívül mindig a bal oldalon, a járműforgalommal szemben kell közlekedni.
– Kerékpárosként a közlekedési szabályok maximális betartásával, az előírásoknak megfelelően felszerelt kerékpárral (első, hátsó világítás, küllőprizma, csengő, első és hátsó fék, hátulra egy piros színű, de nem háromszög alakú prizma), fokozott óvatossággal és körülte-kintéssel kell közlekedniük.
– Fokozottan kell figyelni az oldalszélre, hiszen a kerékpár könnyen felborulhat, ha pl. egy nagy sebességű gépjármű elhalad mellette, de az évszakra jellemző, olykor szeles időjárás miatt jelentős erősségű, hirtelen széllökésekre is számítani lehet.
– Sok baleset oka a szabálytalan kanyarodás, ezért lényeges, hogy a művelet megkezdése előtt a kerékpáros mindig nézzen hátra, és ne feledkezzen meg az irányjelzésről sem.
– A téli időszakban kiemelt szerepet kap a már említett láthatóság kérdése. Nagyon lényeges, hogy kerékpárosként és gyalogoskén lakott területen kívüli út úttestén, leállósávján, útpad-káján éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok között csak úgy lehet tartózkodni, illetve közlekedni, ha láthatósági mellényt, ruházatot viselünk. Bár lakott területen belül ez nem kötelező, mégis ajánlatos!! Ha ugyanis pl. fényvisszaverő anyagokkal felszerelt ruházat-tal és járművel közlekednek, észlelésüket és láthatóságukat a sokszorosára növelhetik. Ez különösen szürkületben, éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok mellett igaz.