Megérkezett az idei első hó
Mik is azok a tápegységek?
Olyan elektromos eszközök, amelyek az elektromos hálózat feszültségét az adott berendezés vagy áramkör működtetéséhez elengedhetetlen egyenfeszültséggé alakítják. Az üzemeltetés módja azért lényeges, mert ezt figyelembe véve három nagy alkategóriára osztható ez a terméktípus. Kapacitív, AC/DC tápok és kapcsolóüzemű tápegység. A legelső variáció az esetek többségében nem biztosít galvanikus elszigetelést az elektromos hálózat és a kimenet között. A középső verzió (AC/DC) rendelkezik saját transzformátorral, átalakítóval és még feszültségstabilizátorral is felszerelhető. Végül, de korántsem utolsó sorban a harmadik alternatíva egy egyenirányítót és egy AC/DC invertert tartalmaz, miközben nem elég, hogy kisméretűek, de hatékonyságban verhetetlenek még jelentős áramhatásfok mellett is. A fent felsorolt variánsok a használat célja szerinti csoportosítást mutatják be.
Melyek a leglényegesebb paraméterek?
A választás folyamatában elengedhetetlen lépés az egyéni preferenciákat figyelembe venni. Ennek a támogatását is szolgálhatják azok a jellemzők, amik roppantul beszédesek az érintett tápegységgel kapcsolatban. Kimeneti feszültség, kimenetek száma, terhelési áram vagy a teljesítmény, valamint a bemeneti feszültség tartománya.
A célalkalmazás tekintetében prioritást élveznek a mechanikai paraméterek, azaz a ház típusa, annak méretei, összeszerelési módja és a bemeneti/kimeneti csatlakozók. Nem egyszer a beépített biztonsági funkciók és az üzemi hőmérséklet tartomány is sokat nyomnak a latba.
Vagyis a fenti ismeretekkel a tarsolyban már könnyedén lezavarható a választás a tme.eu készletéből. Nyilván minden esetben célszerű szem előtt tartani az alkalmazás sajátosságait, illetve a szerelésre vonatkozó jellemzőket. Ha ezek összhangban vannak az elképzelésekkel, akkor stabil alapjaivá válhatnak a megvalósításnak.
Miért annyira különbözőek a kialakítási formák?
Az ok nagyon egyszerű: a célalkalmazások eltérő kivitelezési formákat kívánnak. Például a nyílt kerettel rendelkező variációk nyilvánvaló módon a saját készülékébe beépíthetőek. Míg mondjuk az asztali vagy laptop verziók egy műanyag házban kapnak helyet, ami egyrészt szigetelést biztosít, másrészt biztonságos használati körülményeket borítékol a felhasználók számára.
A szünetmentes alternatívák speciálisak, nem olyan régóta élik aranykorukat. Beépített akkumulátorral, töltővel és inverterrel rendelkeznek, amik többnyire kimeneti feszültséget generálnak akkor, amikor a bemeneti feszültség valamilyen okból meghibásodik. Nyilván ez abban az esetben jöhet létre, ha a beépített vagy külső akkumulátorok adottak.
Egyébként a tápegységek beépített védelemmel büszkélkednek a túlmelegedés ellen, ami egy életbevágóan fontos jellemvonás. Ezen kívül természetesen a túláram elleni védelem is garantált!