Megérkezett az idei első hó
Érszűkület esetén az ér belső átmérője lecsökken, emiatt a benne áramló vér mennyisége is kevesebb lesz. A kor előrehaladtával, és különféle rizikófaktoroknak, például a dohányzásnak köszönhetően majdhogynem elkerülhetetlen az érszűkület. Az erek falában zsíros lerakódások keletkeznek, melyek fokozatosan növekedve egyre nagyobb mértékben gátolják a véráramlást. A kevesebb mennyiségű vér az összeszűkült erekben kevesebb oxigént képes szállítani a sejtekbe.
Ha szerveinkhez és szöveteinkhez nem jut elég vér, akkor elégtelen lesz az oxigénellátottságuk, és hiányt szenvednek a legfontosabb tápanyagokban. A sejtek csak akkor tudják megtenni azt, amit tenniük kell, ha megkapják azt amire szükségük van. A sejtek megfelelő oxigén és tápanyag ellátásának biztosítása és az anyagcsere salakanyagainak hatékony elszállítása az egészség előfeltétele.
Az érrendszer normális működését számos betegség, életmódbeli tényező és egyéb külső körülmény is megzavarhatja. A 2-es típusú cukorbetegség következményei a mikrovaszkuláris, azaz a legkisebb erek finom hálózatát érintő szövődmények, mint a végtagok érszűkülete, a szem ereinek károsodása, vagy a vesét ellátó érhálózat pusztulása. Sokakat érint az érelmeszesedés is, ami a szívinfarktus és stroke okozója is lehet.
Mit tehetünk?
A vérkeringésünket rendszeres testmozgással, megfelelő étrenddel, dohányzásról való leszokással és egyéb életmódbeli változtatásokkal is javíthatjuk.
Kerüljük az intenzív terheléssel járó sportokat, inkább válasszuk rendszeres sétát, kerékpározást, úszást. Csökkentsük a só és a zsír mennyiségét étrendünkben, és fogyasszunk legalább napi 2,5 liter folyadékot. A dohányzásról próbáljuk meg azonnal leszokni. A dohányzás abbahagyása után nagyon gyorsan jelentkeznek annak pozitív hatásai, így borítékolható a sikerélmény.
Fontos, hogy a dohányosok különösen odafigyeljenek szervezetük mikrokeringésének állapotára. Erre nemcsak nekik, hanem minden embernek szüksége van. Lehetőség van arra, hogy a mikrokeringés serkentésével javítsuk egészségi állapotunkat, így akár az érszűkület kiegészítő kezeléseként is csökkenthetjük az elégtelen mikrokeringésből eredő egészségi problémák kockázatát.