Megérkezett az idei első hó
Akár 30-40 százalékkal is tovább drágulhat a kenyér, adta hírül az ATV.
Olyan magas lesz augusztus elsejétől az áramszámlám, hogy azt már én nem fogom tudni kitermelni, úgyhogy sajnos be kell, hogy zárjam a műhelyt
mondta az ATV Híradónak egy Zala megyei pékmester, aki az eddigi kilowattokat 70 forintért kapta, a jövő hónaptól viszont ez már 240 forint lenne, ami több mint háromszoros áremelkedés.
A csatorna próbálta szóra bírni a Magyar Pékszövetséget, hogy megtudják, a pékség bezárása mennyire általános, ők azonban nem kívántak válaszolni a kérdésekre.
Az energia árának emelkedése mellett további gondot jelent, hogy a gabonatermesztők a liszt áremelkedésével is számolnak, főként az aszály miatt.
Az Alföldön nagyon gyenge betakarítási eredményekről beszélhetünk, a Dunántúlon azért jelentősebben és nagyobb mértékben takarítottak be a gazdák, az ország búzája nincs veszélyben, Magyarország liszt- és gabonaellátottsága megfelelő és a gazdáknak termett annyi, amennyi itthon elegendő
– mondta Kozsuch Kornél, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökhelyettese, majd hozzátette, hogy az exportőrök most nem adnak el külföldre gabonát, pedig megtehetnék. A szabályok csak bejelentési kötelezettséget írnak elő, és csupán elővásárlási jogot adnak az államnak.
A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége szerint a költségnövekedés, az aszály és a gyenge termés is komoly nehézségeket vetít előre:
Ennek az együttes hatása azt jelenti, hogy sajnos az élelmiszer áremelkedéseknek messze nincs vége. Én úgy gondolom, hogy minimum még egy 30-40 százalékkal nőni fog a cereáliák, a kenyér, a péksütemény, meg az ehhez hasonló termékek ára
– emelte ki Máhr András, a Mosz főtitkárhelyettese, aki szerint veszélyben van az állattenyésztők nyeresége is. A kényszerű vágások pedig további hús-áremelkedésekhez vezethetnek.
Címlapképünk illusztráció, fotó: Pixabay