2024. március 28., Gedeon Johanna

Mindenki ügye

#zöldfül #európai unió #magyarország #klímavédelem #palkovics lászló

Tavaly Magyarország lett az utolsó a klímavédelemben az EU-ban


Az Átlátszó szúrta ki, hogy az Éghajlatváltozási Teljesítményindex független számításai alapján Magyarország teljesített legrosszabbul a klímavédelem terén az Unióban. Eközben a magyar technológiai miniszter teljesen a saját maga hatása alá került.

 

Rosszul teljesít Magyarország a klímvédelemben, ez derült ki legalábbis az Éghajlatváltozási Teljesítményindex vizsgálatából – írja az Átlátszó. A vizsgálat azt a 60 országot érintette, melyek felelősek az üvegházhatású gázok kibocsátásának 92 százalékáért.

Ebben a rangsorban 2014-ben még a 11. helyen voltunk, 8 év elteltével csúsztunk vissza az 56. pozícióba.

Szomorú tény, hogy a 2022-es felmérés szerint a legjobban teljesítő országok sem képesek teljesíteni azt, hogy 1,5°C alatt tartsák a felmelegedést. Hiába ígérte meg az országok nagy része, hogy 2050-re eléri a zéró szén-dioxid kibocsátást, a sok kiskapu miatt jelenleg úgy néz ki, hogy az évszázad végére 2,4 °C lesz a globális felmelegedés, ami klímakatasztrófához vezethet.

palkovics - mti - MARJAI JÁNOS
Fotó: Marjai János / MTI

Magyarország nem, hogy nem jeleskedik a zöld átállásban, de a felmérés szerint egyenes a sor végén kullog. A napenergia felhasználása sem kiemelkedő, de ami nagyon hiányzik, az a szélenergia hasznosítása. A Fidesz-kormány által hozott 2016-os törvények gyakorlatilag tiltják a szélerőművek telepítését Magyarországon. Az elemzés kiemeli azt is, hogy a magyar kormány Brüsszelben is bojkottálni igyekszik a szigorúbb klímacélok bevezetését.

 

Ehhez képest kedden Palkovics László technológiai és ipari miniszter a Portfolio fenntarthatósági konferenciáján kijelentette, hogy Magyarország jól teljesít a klímavédelem területén.

 

Kijelentette, hogy Magyarország Európában elsőként iktatta törvénybe a 2050-ig kitűzött kibocsátás-csökkentési célokat. A szakértők szerint a miniszter szavai csupán a zöldrefestést szolgálják valós tartalom nélkül, mert míg az Unió azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ig az üvegházhatású gázok kibocsátását 55 százalékkal csökkenti, addig a magyar kormány csupán 40 százalékot vállalt.

 

(Via ugytudjuk.hu)

 

 

Indexfotó: pikrepo.com

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egri ügyek csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló