2024. szeptember 16., Edit

Mindenki ügye

Őrült közpénzégetés és újabb ingatlanár-robbanás várható Orbán családtámogatási programjától

EÜ/ugytudjuk.hu 2019.11.30. 00:00

Két kézzel osztaná a miniszterelnök az adóforintokat, hogy több gyereket vállaljunk, de inkább feneketlen kútba szórja.

 

Vasárnap tartotta meg szokásos évértékelő beszédét Orbán Viktor miniszterelnök, amelyben egy első hallásra nagyon-nagyon vonzó, hét pontból álló családtámogatási programot, illetve a CSOK kiterjesztését jelentette be. Az ugytudjuk.hu cikke szerint a magyar költségvetés terhére az alábbiakat tervezi meglépni a kormány:

 

- Minden 40 év alatti nő az első házasságakor 10 millió forint kedvezményes kölcsönben részesülhet.

 

- Bővítik a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) kedvezményes hitelét, amelyet két vagy több gyermek esetén használt lakások vásárlására is lehet fordítani.

 

- Már a második gyermeknél 1 millió forintot átvállalnak a nagycsaládosok jelzáloghiteléből.

 

- Azok a nők, akik legalább négy gyermeket szültek és neveltek, életük végéig mentesülnek a személyi jövedelemadó fizetése alól.

 

- Elindítják a nagycsaládosok autóvásárlási programját, legalább három gyermeknél a legalább hétszemélyes új autó vásárlásához 2,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást adnak autóvásárlásra.

 

- Megvalósítják a teljes bölcsődei ellátást, 21 ezer új férőhelyet hoznak létre 3 év alatt.

 

- Bevezetik a nagyszülői gyedet (gyermekgondozási díjat), így a nagyszülők is maradhatnak gyeden a szülők helyett.

 

 

Mégis miért érnek fel ezek az ötletek egy nyílt pénzégetéssel?

 

A csok 2015-ös bevezetésének legáltalánosabb, kétségtelenül világosan érzékelhető tapasztalata az volt, hogy az egyébként is emelkedő ingatlanárakat még inkább bebikázta. Az új építésű ingatlanok ára lényegében teljesen elnyelte a támogatást. Baromi logikus: ha az állam ad kvázi ingyen pénzt, akkor azt köszönik szépen az ingatlanokat áruló tulajdonosok és beépítik az árba. Az ingatlanárak régiótól függően évi 5-15 százalékot emelkedtek. A legnagyobb emelkedés Budapesten és a megyeszékhelyeken (többek között Egerben) volt, ugyanis itt épültek főként új lakások, amelyekre igénybe lehetett venni a támogatást. Az új építésű ingatlanok áremelkedése magától értetődően húzta magával a használt ingatlanok árát is.

 

A legmegdöbbentőbb, hogy miközben a szülőképes korú korosztály mindössze 4,1 százaléka élt a csokkal 2018 év végéig, ami egy kimondottan szűk réteg, a kormány által generált áremelkedés a szülésben érdekelt korosztály 95,9 százalékát hozta még nehezebb helyzetbe.

 

Ráadásul ez kétszeres bukta: a piac természete nem rejtély, ha olcsó pénz jelenik meg, akkor pillanatok alatt elnyeli azt. A támogatásként kifizetett milliárdok lényegében egy év alatt elinflálódtak, a támogatásból kimaradókat pedig még nehezebb helyzetbe hozta. A használt ingatlanokra való kiterjesztése a csoknak tehát csak még inkább fokozza az árak emelkedését, miközben a támogatást igénybe vevők célcsoportja érdemben nem változik. Tehát, akiken segítene a kormány, ők az inflálódás miatt egyre kevésbé tudják kihasználni a csokot, a negatív hatásai viszont az egész országot érintik.

 

A harmadik hatás is jelentős: a használt ingatlanok iránti vásárlói kereslet növekedése miatt a lakásépítési láz miatt egyébként is leterhelt építőiparban is áremelkedést fog eredményezni, azaz drágábban újíthatják majd fel a tulajdonosok a használt lakásaikat, a költségeket pedig beépítik majd a lakásárakba. Vagy pedig az új tulajdonosok lesznek kénytelenek jóval drágábban felújítani a CSOK-kal vett használt lakásaikat.

 

 

További problémák Orbán ígéreteivel az Egri Ügyek szerint:

 

- A bölcsődei férőhelyek számát valóban emelni kell, ez európai uniós támogatások lehívása révén meg is indult. Csakhogy olyan alacsonyak a fizetések a szociális és nevelői pályákon, hogy aligha találnak majd megfelelő számú bölcsődei dolgozót.

 

- Jól hangzik az autóvásárlási támogatás is, csakhogy ha a kormány ingyen ad milliókat autóvásárlásra, ez az autókereskedők logikája szerint ugyanúgy meg fogja drágítani a megvásárolható autókat, mint ahogy a CSOK megdrágította a lakásokat.

  

- Azok a nők, akik ma Magyarországon négy gyermeket nevelnek, csak a legritkább esetben fizetnek személyi jövedelemadót, ráadásul többnyire főállású anyák, tisztelet a kivételnek.

 

- Általánosságban nem jó üzenet arra bíztatni a fiatal családokat, hogy minél jobban adósodjanak el, és hitelek terhére vállaljanak több gyereket, ehhez pedig nagyobb lakást. A hiteleket ugyanis előbb-utóbb vissza kell fizetni, ahogy az államnak is vissza kell fizetnie, amit felvesz majd, hogy a családok helyett kifizesse a jelzáloghiteleket, a CSOK-ot vagy az autóvásárlást.

 

Ha pedig beütne egy újabb gazdasági világválság, mint 2008-ban, az ugyanúgy csődbe viheti az eladósódó családokat, mint egykor a fizetésképtelenné váló devizahiteleseket. A gyermekeket pedig nem csak megszülni kell, de tisztességesen, a lehető legjobb körülmények között fel is kell nevelni.

 

(Fotók: MTI)

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló