Megérkezett az idei első hó
Több száz ember gyűlt össze hétfő este a józsefvárosi Dankó utcában, az Oltalom Egyesület épületénél, ahol reggel óta mintegy 30 fegyveres pénzügyőr kíséretében tartottak házkutatást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozói, derült ki az Rtl.hu tudósításából. A rendőrök nagy erőkkel vonultak a helyszínre, és mindkét irányból lezárták az utcát.
Az eseményen az ellenzék több politikusa is részt vett, köztük Karácsony Gergely főpolgármester, Donáth Anna EP-képviselő, Pikó András VIII. józsefvárosi polgármester, illetve Jámbor András, az egyesült ellenzék budapest 6-os választókerületében induló országgyűlési képviselőjelöltje.
Később Iványi Gábor, a hajléktalanszállót is működtető egyesület vezetője és a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) vezető lelkésze is felszólalt. Beszéde közben a pénzügyőrök rendőri kísérettel, a tömeg szitkozódása közben több zsáknyi lefoglalt irattal és adathordozóval távoztak az épületből.
Ne bántsátok őket! Az egyikük azt mondta, négy gyereke van. Én mondtam neki, hogy jöjjön inkább hozzánk dolgozni
– nyugtatta a pfújoló és fütyülő tüntetőket a lelkész.
Iványi Gábor szerint a NAV nyomozói azt mondták neki, hogy az egyesületen, illetve az egyházon belülről érkezett a feljelentés. A lelkész elmondta: a házkutatás előtt a NAV levelekkel bombázta a munkatársaikat, hogy jelentsék fel a munkaadójukat, ezért felszólították levélben a hatóságot, hogy ezt fejezzék be.
Olyan országra vágyunk, ahol nem kell többé félni, ahol nem szenteste hozzák salátatörvényben azokat a jogszabályokat, amelyek meghatározzák majd az életünket, ahol nem csalnak a választáson, ahol nem vonszolják ki a sajtót és a képviselőket, ha valamire kíváncsiak. Ahol nem küldik rá biztonságiakat, NAV-alkalmazottakat politikai ellenfeleikre, nem gyötrik meg őket, és nem játszák azt a látszatot, mintha a dolgok egyébként jól működnének
– idézte Iványit a Mérce tudósítása.
Iványi Gábor már az esti események előtt is úgy fogalmazott a Népszavának: nyilvánvalóan politikai üzenetről van szó, miután a személye felvetődött államfő-jelöltként. Ahogy korábban az Egri Ügyek is beszámolt róla, Márki-Zay Péter február első felében arról beszélt, hogy Iványit kérné fel államfőjelöltnek, hiszen integrálni tudná a jobb- és baloldaliakat, és mivel ő keresztelte meg a miniszterelnök két idősebb gyermekét, Ráhelt és Gáspárt, Orbán Viktor és a Fidesz is nehezen tudna ellene szavazni. Ám végül nem Iványit, hanem Róna Pétert választották az ellenzék államfőjelöltjének.
Az ellenzék szerint Iványi szimbólum és a nemzet lelkiismerete
Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely a beszédében azt taglalta, miért szúrhatja annyira a magyar miniszterelnök szemét Iványi Gábor és az egyesület munkássága.
Azért zavarja, mert emlékezteti egykori önmagára, az egykori demokratára, arra a fiatal apára, akinek gyerekeit Iványi Gábor keresztelte. Arra emlékezteti, hogy elárult mindent, ami még akkor képviselt. Ma Iványi Gábor a magyar nemzet lelkiismerete
– mondta.
A Mérce tudósítása szerint Pikó András, Józsefváros polgármestere a helyszínen arról beszélt: amikor Iványi Gábor mellé állunk, nem egy szervezet vagy egy ügy, hanem az emberi segítőkészség, szeretet és együttérzés mellé állunk.
Úgy fogalmazott:
Az Iványi Gábor-féle emberek szimbólumok, de életükben mindig a hatalom által üldözött páriák, ahogy azok is, akikért dolgoznak: a vidéki mélyszegénységben élő gyerekek és szüleik, a sehol máshol gyógyítást nem remélők, a fedél nélkül élők, a kitaszítottak.
NAV: Nem politikai okokból cselekszünk
Közben a NAV is reagált a történésekre, hétfő este az MTI-vel közölték: azért tartottak házkutatást az egyesület székházában, mert a szervezet a gyanú szerint a dolgozóktól 2015 és 2019 között rendszeresen levonta a járulékot, de azt nem fizette be. Az egyesület évek óta törvénytelenül járt el, ezzel nemcsak a költségvetést, de a saját alkalmazottait is megkárosította – állították.
A közleményből az is kiderült: a NAV szerint Iványi egyházának intézményei csaknem 1300 alkalmazott után összességében hárommilliárd forint járulékot nem fizettek meg. Hangsúlyozták: a hatályos jogszabályok alapján járnak el, politikai kérdésekben nem foglalnak állást.
Ezzel kapcsolatban érdemes felidézni Jámbor András beszédét, aki a helyszínen úgy fogalmazott: "Tűnjön el ez a hatalom, amely a hatóságokat politikai eszközként használja! Ne azokat zargassa, akik a közösségünkért tesznek, hanem azokat, akik ellopják a pénzt!"