Megérkezett az idei első hó
Továbbra is Magyarország az Európai Unió egyik legkorruptabb tagállama a Transparency International friss jelentése alapján, amit a 444.hu szemlézett. Ebben ismét kiszámolták a Korrupció Érzékelési Indexet (CPI), ami üzletemberek és szakértők érzékelése alapján mutatja az állami és önkormányzati szektor korrupciós fertőzöttségét.
Magyarország 2019-ben 44 pontot kapott a százas skálán, ahol nulla pont jár a legkorruptabb, és száz a legtisztább országnak. Ez két ponttal és hat helyezéssel rosszabb a tavalyi eredménynél, és arra elég, hogy - Romániával holtversenyben - a 70. helyen álljunk a 180 országot vizsgáló felmérésben.
Világviszonylatban tehát Magyarország közepesen korrupt országnak számít, az EU-ban viszont rosszabbul állunk az összes visegrádi országhoz képest, és a velünk együtt, 2004-ben csatlakozott országok közül egyedül Bulgáriát előzzük.
A Transparency szerint „a korrupció átszövi az állami működés jelentős és a gazdaság egy részét, továbbá az intézményrendszer átláthatatlanul működik, és nem elszámoltatható. A közbeszerzések rendszere erősen torzított; a koncentrálódást mutatja, hogy a kormányhoz kötődő oligarchák egyre több megbízást nyernek, és az egyajánlatos beszerzések aránya az EU-ban az egyik legmagasabb”.
A jelentés arra jutott, hogy „Magyarországon az elmúlt évtizedben a korrupció végletesen központosítottá vált”.„A jelenlegi hazai állami korrupció lényege a gazdasági erőforrásoknak különféle eszközökkel történő el- és újraosztása, az új elit megteremtése, a kormányközeli szereplők jutalmazása, helyzetbe hozása. Mindez sokszor intézményesülten történik. A közpénzszivattyúk révén a jogállami normák megsértésével az adófizetők pénze magánvagyonná lényegül át. A korrupció a rendszer része lett és nem mellékhatása.”