Megérkezett az idei első hó
Több figyelemreméltó bejelentést is tett Palkovics László technológiai és ipari miniszter a török hírügynökségnek adott interjújában, többek között belengette a szélkeréképítési tilalom megszüntetését is, szúrta ki a Világgazdaság.
Egy 2016-os kormányrendelet értelmében ugyanis nem lehetséges szélfarmot telepíteni a lakott területtől számított 12 kilométeres védőtávolságon belül. Ez a kikötés a gyakorlatban azt jelenti, hogy lényegében nincs olyan pont Magyarországon, ahol lehetséges szélerőművet felállítani.
Úgy tűnik, a kormány hajlandó meggondolni magát a kérdésben.
Az iparminiszter ugyanis hosszan beszélt energetikai kérdésekről Törökországban. Kifejtette, hogy jelenleg Európa energiarendszere földgázközpontú: a villamosenergia árát földgáz alapú rendszerek alapján állapítják meg, ezen azonban változtatni kell.
Magyarország 2023 végére a napenergiatermelés kapacitását 3 gigawattról 8 gigawattra növelné, ezt pedig a szükséges berendezések magyarországi gyártása esetén 20-24 gigawattra lehet felfuttatni. Palkovics szerint ugyanakkor Magyarország más alternatív energiaforrások kiaknázását is tervezi, mint a biogáz, a biometán és a biomassza.
Közölte, hogy
a geotermikus és a szélenergiába való befektetésekkel együtt a következő 10 évben összesen 16 milliárd euró értékben jöhet létre befektetés.
A lap szerint a szélenergia alternatívák közötti említése a cikk elején említett okok miatt váratlan a kormányzati szinten. Hogy ebben lesz-e tényleges változás, az egyelőre nem ismert, mindenesetre ha valamikor, akkor most feltámadhat itthon a poraiból a szélenergia.