Megérkezett az idei első hó
Orbán Viktor miniszterelnök a köztársasági elnök felkérésének eleget téve lefolytatta konzultációit a kormányalakításról, és megállapodott leendő kormányának minisztereivel a következő négy év közös munkájáról – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője pénteken.
Mint kiderült, az ötödik Orbán-kormányban tizennégy miniszter lesz, köztük vannak visszatérők, többen pedig új tárcákat fognak vezetni:
– Semjén Zsolt általános miniszterelnök-helyettes lesz, egyúttal nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyházdiplomáciáért felelős miniszterként is dolgozik majd;
– az Agrárminisztériumot továbbra is Nagy István fogja vezetni;
– a Belügyminisztérium élén marad Pintér Sándor;
– az Építési és Beruházási Minisztériumot Lázár János kapta;
– a Honvédelmi Minisztérium vezetője ezután Szalay-Bobrovniczky Kristóf lesz;
– az Igazságügyi Minisztériumot Varga Judit vezetheti ezután is
– a Kulturális és Innovációs Minisztérium élére Csák János kerül;
– a Külgazdasági és Külügyminisztérium élén marad Szijjártó Péter;
– a Miniszterelnöki Kabinetirodát továbbra is Rogán Antal vezeti;
– a Miniszterelnökség élén marad Gulyás Gergely;
– A Pénzügyminisztériumot ezután is Varga Mihály vezeti;
– a Technológiai és Ipari Minisztériumot Palkovics László kapta;
– Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter lesz;
– Navracsics Tibor pedig területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszterként dolgozhat a következő négy évben.
Az oktatás és az egészségügy ezúttal sem kapott önálló minisztériumot, de ez Gulyás Gergely választást követő nyilatkozata alapján várható volt. Így viszont – mint arra a 444 cikke rámutatott – egyelőre megválaszolatlan maradt az a kérdés az új kormány összetételével kapcsolatban, hogy milyen súlyt kap majd ez a két terület, és ki lesz ezekért a felelős.
A korábbi hírek szerint Orbán Viktor az eddiginél hierarchikusabban felépülő kormányszerkezetben gondolkodik: a Miniszterelnöki Kabinetiroda, a Miniszterelnökség és az újonnan létrehozandó gazdaságfejlesztési minisztérium kiemelt tárcák lesznek, ezek mellett dolgoznak majd a „szakminisztériumok”, melyek politikai jelentősége azonban kisebb lesz, mint korábban. (Erről részletesebben ITT és ITT írtunk.)
(Indexfotó: Benko Vivien Cher / MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda)